بازتاب نیوز

پایان دور هشتم مذاکرات طالبان با آمریکا؛ ابراز امیدواری خلیلزاد

٢١ اسد ١٣٩٨ بی بی سی

طالبان می‌گوید که دور هشتم مذاکرات صلح افغانستان میان نمایندگان آمریکا و این گروه، امروز به "پایان" رسیده است. زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان نیز روز گذشته در صفحه توییترش ابراز امیدواری کرد که این عید (قربان) آخرین عیدی باشد که افغانستان در جنگ به سر می‌برد.

آقای خلیلزاد نوشته: "من می‌دانم که مردم افغانستان مشتاق صلح هستند. ما در کنار آنها ایستاده‌ایم و برای رسیدن به یک توافق‌نامه‌ صلح پایدار و شرافتمندانه و افغانستان مستقلی که تهدیدی برای دیگر کشورها نباشد، تلاش می‌کنیم."

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، امروز دوشنبه (۲۱ اسد/مرداد) در صفحه توییترش نوشته که "مذاکرات دراز/طولانی و مفیدی بود، موافقه کردیم که در مورد اقدامات آینده هر دو جانب با رهبری خود مشوره نماییم." او روز قبل نیز در یک رشته توییت تاکید کرد بود که سعی بر آن است تا همه موارد توافق‌نامه "بر اساس منافع ملی و اسلامی و با دقت کامل نهایی برای اعلام آماده شود."

دور هشتم مذاکرات میان نمایندگان آمریکا و گروه طالبان (۱۲ اسد/مرداد) در دوحه، پایتخت قطر آغاز و تا سه روز با گفت‌وگو میان دو طرف جریان داشت.

پس از روز سوم مذاکرات از(۱۵ تا ۲۰ اسد/مرداد) گروه کوچکی از نمایندگان طالبان و دیپلمات‌های آمریکایی مشغول نهایی‌سازی توافق‌نامه بود‌ه‌اند. توافقی که مشخص نیست چه زمان نهایی و اعلام خواهد شد.

گفته می‌شود پس از دستیابی به توافق میان نمایندگان دو طرف، مذاکرات "بین‌الافغانی" برگزار خواهد شد.

در روز سوم این دور مذاکرات زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان از "پیشرفت عالی" به میان آمده در این مذاکرات خبر داده بود.

نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان پس از آن به هند، ناروی (نروژ) و آلمان رفت و با مقام‌های دولتی این کشورها در مورد صلح افغانستان گفت‌وگو کرد.

از آغاز این مذاکرات عدم استفاده از خاک افغانستان توسط "گروه‌های تروریستی" و خروج تدریجی نیروهای آمریکایی از افغانستان بخش مهمی از شروط توافق صلح میان نمایندگان دو طرف بوده است.

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان پیش از این نیز گفته بود که هدف مذاکرات توافق جامع صلح است که شامل تضمین مبارزه با "تروریسم"، خروج نیروهای خارجی از افغانستان، مذاکرات بین‌الافغانی که منجر به ثبات سیاسی شود و آتش‌‎بس دایمی و همه‌جانبه است.

او تاکید کرده بود که هدف اصلی این مذاکرات توافق صلح است، نه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان.

مذاکرات آمریکا و طالبان از آغاز تاکنون

تاکنون هفت نشست میان دیپلمات‌های آمریکا و نمایندگان طالبان صورت گرفته است؛ شش نشست در دوحه قطر و یک نشست در شهر ابوظبی امارات.

اولین نشست۱۲ اکتبر سال ۲۰۱۸ در شهر دوحه قطر برگزار شد.

نشست دوم ۱۶ نوامبر سال ۲۰۱۸ بار دیگر به میزبانی قطر در شهر دوحه قطر برگزار شد.

۱۷ دسامبر سال ۲۰۱۸ نشست سوم در شهر ابوظبی امارات متحده عربی این نشست برای سه روز ادامه داشت و طالبان به هیأت افغانی اجازه شرکت در نشست را نداد.

۱۹ ژانویه سال ۲۰۱۹ دور چهارم گفتگوها بار دیگر در شهر دوحه قطر برگزار شد.

۲۵ فوریه سال ۲۰۱۹ دور پنجم در دوحه قطر برگزار شد و در این نشست، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان برای نخستین بار با ملا عبدالغنی برادر معاون رهبر طالبان در دوحه قطر دیدار کردند. این دور گفتگو برای ۱۶ روز ادامه یافت.

دور ششم گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان پس از ۹ روز، پنجشنبه ۱۹ ثور/اردیبهشت پایان یافت. دو طرف اعلام کرد که این نشست با پیشرفت‌های همراه بوده است.

دور هفتم ۲۹ ژوئن در دوحه، پایتخت قطر آغاز و برای چند روز طول کشید. در این دور، دو طرف گفته بودند پیشرفت‌هایی حاصل شده و بر روی بسیاری مسائل توافق به دست آمده است.

دور هشتم ۳ اوت در دوحه، پایتخت قطر آغاز و ۱۲ اوت به پایان رسید.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

لینک اصلی: http://www.bbc.com/persian/afghanistan-49310239

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading