بازتاب نیوز

اولین سفر اروپایی یک شاه افغانستان

٢١ اسد ١٣٩٨ بی بی سی

شاه امان الله خان در ۱۵ نوامبر ۱۹۲۷ از طریق قندهار با ۳۱ تن همراهان خود که ملکه ثریا همسرش و شماری اعضای کابینه و مترجمان او را همراهی می‌کردند، اولین سفر اروپایی خود را آغاز کرد و پس از هفت ماه در اول ژوئن ١٩٢٨ به کابل بازگشت.

شاه افغانستان از چمن به کویته هند بریتانیایی وارد شد. پس از سه روز سفر با قطار به بندر بمبئی رسید. از بمبئی به بندر عدن و سپس به مصر با کشتی سفر کرد. هزینه سفر هیات در قلمرو هند بریتانیایی و سفر دریایی شاه افغانستان را هند بریتانیایی برعهده گرفته بود.

در این سفر شاه و ملکه افغانستان از کشورهای مصر، ایتالیا، فرانسه، سوئیس، بلژیک، آلمان، بریتانیا، مجارستان/هنگری، روسیه و ترکیه دیدار کرد. از ترکیه وارد تهران شد و در دو هفته اقامت در تهران مهمان رضا شاه بود.

امان‌الله از مسیر زمینی و سوار بر خودرویی که خودش رانندگی می‌کرد، از مشهد به هرات و قندهار و کابل بازگشت.

شاه افغانستان از بندر اسکندریه به ایتالیا رسید و در شهر رم، پایتخت این کشور با ویکتور امانیول، پادشاه و بنینو موسلینی، نخست‌وزیر ایتالیا ملاقات کرد. در واتیکان با پاپ تیوس یازدهم دیدار کرد.

از پاریس به بروکسل پایتخت بلژیک و به سویس سفر نمود و وارد برلین، پایتخت آلمان شد. فون هنون بورگ، رئیس جمهوری آلمان از شاه افغانستان پذیرایی کرد. امان الله در پایتخت‌های اروپایی، به عنوان اعاده کننده استقلال از بریتانیا در بالاترین تشریفات رسمی استقبال و پذیرایی می‌شد.

امان الله از کانال مانش گذشت و به شهر کلی در جنوب بریتانیا وارد این کشور شد. شاه و ملکه افغانستان از طرف جرج پنجم، پادشاه بریتانیا به طرز باشکوهی در قصر بکینگهام استقبال شد.

شاه جوان افغانستان می‌خواست در لندن مانند رهبر یک کشور مستقل دیده شده و مناسبات مستقیم دیپلوماتیک را با لندن برقرار کند. تا این زمان، مناسبات افغانستان از طریق هند بریتانیایی صورت می‌گرفت و بریتانیا به تقاضاهای ارتباط مستقیم با لندن توجه نمی‌کرد.

در مسیر بازگشت از اروپا، امان الله و کمال آتاتورک، بنیانگزار ترکیه مدرن دیدار کردند و یک هفته در آنکارا گذراند. در چشم کشورهای آسیایی امان الله نماد استقلال‌خواهی کشورهای در شرف استقلال بود.

در مسیر بازگشت، امان الله از پولند/لهستان به مسکو سفر کرد. در مسکو، امان‌الله با لنین، رهبر انقلاب شوروی سابق دیدار نکرد. میخائیل گالینین، رئیس جمهور اتحاد جماهیر شوروی در بازدید از کاخ کرملین از شاه افغانستان استقبال کرد.

امان‌الله در این سفر، اولین ساختمان سفارت‌های افغانستان در لندن، پاریس، رم و برلین را نیز خریداری و افتتاح کرد.

.

لینک اصلی: http://www.bbc.com/persian/afghanistan-49185595

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading