بازتاب نیوز

پاکستان خواستار تشکیل جلسه شورای امنیت در قبال کشمیر شد

٢٣ اسد ١٣٩٨ دويچه وله

پاکستان روز سه شنبه از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست تا در مورد تصمیم هند در مورد لغو وضعیت ویژۀ خودمختاری منطقۀ مورد مناقشۀ کشمیر نشستی را دایر کند.

هفتۀ گذشته حکومت ملیگرای هندوی هندوستان وضعیت خودمختاری کشمیر زیر ادارۀ هند را لغو کرد. هر دو کشور هند و پاکستان از سال ۱۹۴۷ میلادی ادعای مالکیت بر تمامی این منطقۀ کوهستانی همالیا دارند. پس از این تصمیم هند، خط های تیلفون، اینترنت و شبکه های تلویزیونی در کشمیر زیر کنترول هند قطع شدند و رفت و آمد و تجمعات محدود گردیده اند.

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجۀ پاکستان در نامه یی به سازمان ملل متحد "این اقدام تهاجمی" هند را محکوم کرده و گفته است که آنان "عمداً وضعیت مورد مناقشه بودن جامو و کشمیر را که به سطح بین المللی به رسمیت شناخته شده است، نادیده می گیرند." او همچنان هند را متهم به "سیاست نژادپرستانه" کرده است که می خواهد کشمیر را از یک منطقۀ با اکثریت مسلمان به یک منطقۀ با اکثریت هندو مبدل کند.

قریشی نوشته است: "اقدامات هند در ۵ آگست ۲۰۱۹ راه را برای تحقق این هدف سیاست فاشیستی باز کرده است."

او ادامه داده است: "پاکستان اقدام به درگیری نخواهد کرد، اما هند نباید این خویشتنداری ما را اشتباهاَ ضعف بنگرد. اگر هند مجدداً به استفاده از زور متوسل شود، پاکستان برای دفاع از خود، با تمام قدرت مجبور به پاسخگویی خواهد بود."

او با اشاره به نسل کشی هایی در سربرنیتسای بوسنیا در سال ۱۹۹۵ و در رواندا در سال ۱۹۹۴، گفت که شورای امنیت مکلف است تا "از تکرار حوادث سربرنیتسا و رواندای دیگری جلوگیری کند."

حمایت چین

در حال حاضر، پولند میزبانی دوره ای شورای امنیت را در ماه آگست به عهده دارد. یاتسیک چاپوتوویچ، وزیر امور خارجۀ پولند روز سه شنبه در سازمان ملل متحد، به خبرنگاران تأیید کرد که شورای امنیت این نامه را دریافت کرده است. او گفت که این شورا "در مورد این موضوع بحث نموده و تصمیم درستی را اتخاذ خواهد کرد."

او گفت: "کشور پولند باور دارد که این موضوع می تواند تنها از راه های صلح آمیز حل گردد و ما طرفدار یک گفتگو میان پاکستان و هند برای برطرف کردن این اختلافات استیم. رابطۀ متشنج میان هند و پاکستان بر تمامی منطقۀ جنوب آسیا اثر منفی داشته و ممکن است منجر به اختلافات جدی سیاسی، امنیتی و اقتصادی شود."

هنوز معلوم نیست که آیا شورای امنیت پاسخی به این درخواست خواهد داد یا این که نیاز است تا یک عضو از پانزده عضو این سازمان نیز باید درخواست دهد. پاکستان به روز شنبه گفته بود که این کشور برای این اقدام خود، حمایت چین را دارد.

یک مرد مسلمان هندی در حال گذشتن از برابر سربازان شبه نظامی هند در منطقۀ جامو

پس از این که استعمار بریتانیا در سال ۱۹۴۷ پایان یافت، هند و پاکستان نخستین جنگ خود را بر سر ادارۀ منقطۀ عمدتاً مسلمان نشین کشمیر داشتند. سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۸ آتش بسی را برقرار کرد که در نتیجۀ آن، کشمیر به دو بخش باقی ماند. فیصله یی که در پی تعهد برای راه اندازی یک همه پرسی از سوی ملل متحد در بارۀ "سرنوشت نهایی" این منطقه صورت گرفت، تا هنوز عملی نشده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد چندین قطعنامۀ دیگر را نیز در سال های ۱۹۵۰ در مورد کشمیر تصویب کرد. از جمله، در یکی از این قطعنامه ها از دو طرف خواسته شده است تا "از بیان هر گونه اظهار نظر، انجام اقدامات، باعث شدن به انجام اقدامات و دادن اجازه به انجام کارهایی که می توانند اوضاع را بدتر کنند، خودداری نمایند."

ss/af (AP, Reuters)

 

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D9%BE%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D8%AA%D8%B4%DA%A9%DB%8C%D9%84-%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87-%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%85%D9%86%DB%8C%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D9%82%D8%A8%D8%A7%D9%84-%DA%A9%D8%B4%D9%85%DB%8C%D8%B1-%D8%B4%D8%AF/a-50018627?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading