بازتاب نیوز

سازمان ملل: کشتار غیرنظامیان را متوقف کنید

٢٣ اسد ١٣٩٨ خبر تلویزیون یک

2019-08-14 | 3 دقيقه پيش

سازمان ملل متحد در خبرنامه‌ای به طرف های درگیر جنگ در افغانستان گفته است که کشتار غیرنظامیان را متوقف کنند. این در حالی است که یک روز پیش ۱۱غیرنظامی توسط نیروهای امنیتی، در ولایت پکتیا کشته شدند.

سازمان ملل در مورد کشتار ۱۱غیرنظامی که دیروز سه‌شنبه در یک عملیات نیروهای امنیت ملی در پکتیا کشته شدند، ابراز نگرانی کرده است.

میزان کشتار غیرنظامیان در افغانستان در حالی افزایش یافته است که تلاش‌ها در مذاکرات آمریکا و طالبان برای رسیدن به یک توافق و ختم جنگ ۱۸ ساله جریان دارند.

در خبرنامه‌ای ریاست امنیت ملی آمده است که در یک عملیات نیروهای امنیتی که در ولایت پکتیا راه اندازی کرده بودند، یک مخفیگاه طالبان را مورد هدف قراردادند که در نتیجه آن ۱۱ طالب به شمول یک فرمانده‌ این گروه کشته شدند.

سازمان ملل متحد در مورد افزایش کشتار غیرنظامیان در افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته است، یک تیم حقوق بشری در حال تحقیق در این مورد هستند.

در صفحه تویتر سازمان ملل متحد آمده است: «پاسخگوی ضروری است، تلفات غیرنظامیان باید متوقف شود».

این در حالی است که غیرنظامیان از سوی مخالفان مسلح دولت و زورگویان و حتا برخی نهادههای دولتی هدف قرار می گیرند.

در تازه ترین مورد، به گفته منابع محلی، نیروهای امنیتی یک عملیاتی را در روزهای عید بر یک دانش‌جو انجام داده اند.

الله میرخان بهرام‌زوی عضو شورای ولایتی پکتیا در یک تماس تیلفونی به رویترز گفته است که این حمله بالای یک دانشجوی دانشگاه که صنفی‌هایش را مهمانی کرده بود، صورت گرفته است.

به گفته این عضو شورای ولایتی، ناوقت شب نیروهای امنیتی خانه آنها را محاصره کرده و مجرم‌ها را از مهمان‌خانه بیرون آوردند و همه شانرا تیرباران کردند.

اما ریاست امنیت ملی گفته است که از نزد آنها سلاح و مهماتی را نیز ضبط کرده اند.

در خبرنامه‌ای که از سوی ریاست امنیت ملی به نشر رسیده، آمده است، نیروهای این اداره، براساس اطلاعاتی که از مخفیگاه طالبان بدست آورده بودند، بر این دانشجویان عملیاتی را انجام دادند که تلفات غیرنظامی در پی نداشت.

سازمان ملل گفته است که در نیم سال جاری در افغانستان نزدیک به ۴۰۰۰ غیرنظامی کشته و یا زخمی شده اند که یک رقم بزرگ را نشان میدهد.

1TVNews.af

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/39107-2019-08-14-11-22-41

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading