بازتاب نیوز

عمران خان در بحبوبه تنش با هند از کشمیر دیدار کرد

٢٣ اسد ١٣٩٨ دويچه وله

هند به تاریخ ۵ آگست وضعیت ویژۀ بخش تحت ادارۀ خود در کشمیر را که موسوم به جامو و کشمیر است، لغو کرد. علاوه بر این اقدامات دیگری در این منطقه روی دست گرفته شد، امکانات ارتباطات تیلفونی و اینترنتی قطع گردید و نظامیان حضور گسترده یافتند تا ناآرامی های احتمالی را مهار کنند.

اسلام آباد با به تعلیق آوردن تجارت دوجانبه و تمامی حمل و نقل مواصلاتی با هند و همچنان اخراج سفیر هند از اسلام آباد، در برابر این عمل اقدام تلافی جویانه نمود.

عمران خان روز چهارشنبه در بیانیه ای به مناسبت روز استقبال پاکستان اظهار داشت: "روز استقلال فرصتی برای شادمانی های بزرگ است، اما امروز ما به خاطر دشواری های برادران کشمیری خود که در منطقۀ اشغال شدۀ جامو و کشمیر قربانی ظلم هندی ها شده اند، اندوهگین استیم."

او گفت: "من به برادران کشمیری خود اطمینان می دهم که ما در کنار آن ها می ایستیم."

درۀ پر جمعیت کشمیر و منطقۀ هندونشین اطراف شهر جامو زیر اداره هند است و پاکستان قسمت جدا شدۀ غربی این منطقه را که به نام کشمیر آزاد شناخته می شود، اداره می کند. چین نیز یک ساحه مرتفع کم جمعیت در شمال این منطقه را در اختیار دارد.

لغو وضعیت ویژه جامو و کشمیر از سوی هند، حق این ایالت برای داشتن قوانین خودش را سلب کرده و به شهروندانی که از این منطقه نیستند اجازه خرید جایداد را می دهد.

حکومت نارندرا مودی، نخست وزیر هند گفته است، قوانین سابقه که مردمان غیر کشمیری را از خرید جایداد در کشمیر، زندگی در آن جا و گرفتن کار حکومتی باز می داشتند، مانع انکشاف این منطقه شده بودند.

وزیر امور داخلۀ هند گفته است که محدودیت ها به روز دوشنبه در پنج منطقه جامو باقی مانده اما در ۹ منطقه به پایان رسید. گفته می شود که تدابیر شدید امنیتی به خاطر مراسم استقلال هر دو کشور پاکستان و هند و به خاطر نماز جمعه مسلمانان، گرفته می شود.

عمران خان روز چهارشنبه به کشمیر تحت کنترول پاکستان رفت و در پارلمان محلی آن در شهر مظفرآباد سخنرانی کرد.

در اسلام آباد، پوسترهایی از سوی مردم در همدردی با مردم کشمیر نصب شده و دست فروشان کنار جاده، بیرق های کشمیر را در کنار بیرق پاکستان به فروش می رساندند.

هند و پاکستان از زمان کسب استقلال شان از قدرت استعماری بریتانیا در سال ۱۹۴۷، دو بار بر سر کشمیر جنگیده اند. آنان در ماه فبروری، پس از یک حملۀ مرگبار شبه نظامیان مستقر در پاکستان بر نیروی پولیس هند که منجر به مانورهای هوایی از سوی هر دو کشور گردیده بود، به سومین جنگ شان نزدیک شده بودند.

حکومت پاکستان همچنان گفته است که امسال روز استقلال هند را که به تاریخ ۱۵ آگست تجلیل می شود، به عنوان "روز سیاه" دانسته و پرچم های کشور خود بر ساختمان های دولتی را در واکنش به تصمیم اخیر هند، به حال نیمه برافراشته خواهند آورد.

ss/af (Reuters, AP)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%B9%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%AD%D8%A8%D9%88%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D9%86%D8%B4-%D8%A8%D8%A7-%D9%87%D9%86%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D8%B4%D9%85%DB%8C%D8%B1-%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D8%AF/a-50021340?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading