بازتاب نیوز

انتخابات افغانستان؛ شورای نامزدان ریاست جمهوری روند صلح را ترجیح می دهند

٢٣ اسد ١٣٩٨ آریانا خبر

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری می گوید که در صورتی که انتخابات قربانی صلح نشود، خون‌ریزی در کشور ادامه خواهد یافت.

شهاب حکیمی، یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، می گوید، «بگذارند که صلح پروسه خود را تکمیل کند و بعد از آن زمینه برای یک انتخابات همه شمول و سراسری میسر شود. در غیر آن هیچ کسی در انتخابات اشتراک نخواهد کرد.»

کم‌رنگ بودن پیکارهای انتخاباتی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و روند مبهم صلح هرچند شماری از نامزدان این انتخابات را نگران کر دهسات اما آنان تأکید می‌ورزند که از هر دو روند ملی مدیریت خواهند کرد.

فرامرز تمنا، نامزد انتخابات ریاست جمهوری، می گوید، «ما هم آجندای صلح را به پیش می بریم و هم آجندای صلح را به پیش می بریم. هر دو آرمان مقدس مردم افغانستان است؛ هیچ کدام آ« نباید موجب نفی همدیگر شود.»

آمریکا صلح افغانستان را در اولویت قرار ده و ظاهراً بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری کم علاقه است.

ناظران انتخاباتی می گویند که این وضعیت دورنمای برگزاری انتخابات ششم میزان را محدود و فضای انتخابات متقلب را هم‌وار خواهد کرد.

نعیم ایوب زاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان، می گوید، «انتخابات مورد توجه ساسیت مداران و جامعه جهانی نیست و این می تواند سیاست به نفع تیم حاکم باشد. نقطه ضعف در کمیسیون پنهان شود و تیم مشخصی به نفع خود استفاده کند.»

قرار است انتخابات ریاست جمهوری کشور بر اساس جدول زمان بندی آن به تاریخ ششم میزان برگزار شود اما به باور آگاهان انتخاباتی، این انتخابات در زمان معین آن برگزار نخواهد شد

لینک اصلی: https://ariananews.af/انتخابات-افغانستان؛-شورای-نامزدان-ری/?lang=fa

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آریانا خبر

آخرین خبر ها:

Loading