بازتاب نیوز

محقق: طالبان خواهان نظام اماراتی هستند

٢٣ اسد ١٣٩٨ آریانا خبر

محمد محقق، معاون دوم رییس اجرایی کشور، که دست کم سه بار از آدرس سیاسی‌اش با طالبان دیده است می گوید که این گروه خواهان نظام اماراتی است.

محقق تأکید می کند که نباید افغانستان از ساختار جمهوری به کدام نظام دیگر و یا امارات تبدیل شود.

او می گوید، «آنها (طالبان) از امارات صحبت می کنند. ما طرفدار جمهوریت نظام هستیم. جمهوریت و اسلامیت نظام برای ما اصل است.»

جمهوری شیوه حکومتی است بر پایه مردم سالاری و حکومت افغانستان هم کماکان پس از سال ۲۰۰۱میلادی جمهوری را از طریق آرای مردم تجربه می کند در حالی‌که طالبان این ساختار را تاکنون نپذیرفته اند.

 دسته از اعضای پیشین طالبان هم به این باورند که نظام طالبانی گذشته یا اماراتی جواب گوی خواست های مردم افغانستان در زمان کنونی است.

مولوی عبدالشکور مطمئن، عضوء پیشین گروه طالبان، می گوید، «نظام اماراتی در زمان کنونی خواست های مردم افغانستان را می تواند برآورده کند و این را هم گفته می توانیم که جمهوریت را برای مردم انجام نداده است.»

پس از رژیم طالبان افغانستان بار دیگر روابط اش با دنیا رنگ گرفت و ۴۲۰ هزار ملکی و بیش از ۲۰۰ هزار نظام در دایره نظام افغانستان فعالیت می کنند که به اساس امار های اخیر ۳۰ درصد آنرا زنان شکل می دهد از این رو همه می خواهند که دست آورد های ۱۸ سال گذشته قربانی صلح با طالبان نشودږ

نگینه یاری، عضوء بورد خانه‌ی صلح افغانستان، می گوید، «نظام اماراتی پذیرفتنش می تواند دورنمای صلح افغانستان را زیر سوال ببر و باید دست آورد های افغانستان در این مذاکرات و در این صلح حفظ شود.»

آهسته آهسته طالبان و آمریکا به توافق صلح نزدیک شده اند؛ تنها چیزی که دور به نظر می رسد اینکه طالبان چطور و چگونه نظام اماراتی شان را به جمهوری گردان می کنند یا نظام آینده چگونه در افغانستان شکل خواهد گرفت.

لینک اصلی: https://ariananews.af/محقق-طالبان-خواهان-نظام-اماراتی-هستند/?lang=fa

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آریانا خبر

آخرین خبر ها:

Loading