بازتاب نیوز

حکومت افغانستان: گفتگو با طالبان بعد از برگزاری انتخابات صورت خواهد گرفت

٢٣ اسد ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

حکومت افغانستان می‌گوید، گفتگوهای صلح بین حکومت افغانستان و طالبان بعد از انتخابات ریاست جمهوری این کشور صورت خواهد گرفت.

این موضوع را سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور افغانستان اخیراً در یک نشست در کابل بیان کرده‌است.

به گفته آقای دانش، گفتگوها بین هیئت امریکایی و نمایندگان طالبان در شهر دوحه پایتخت قطر به مرحله حساس آن رسیده، اما در این گفتگوها روی نظام سیاسی، قانون اساسی و سایر موضوعات مشابه بحث نشده‌است.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بتاریخ ششم میزان سالجاری خورشیدی برگزار شود.

اما سید اکبر آغا رهبر "شورای راه نجات افغانستان" می‌گوید، گفتگوها بین هیئت امریکایی و نمایندگان طالبان به مراحل اخیر آن نزدیک شده و در این وقت حساس همچو اظهارات مناسب نیست.

وی گفت: "صرف کار بالای این باقی مانده که توافق‌نامه در کجا، در کدام ملک، در اسلو یا جرمنی امضا شود؟ کی آنرا امضا کند و در برابر کدام کشورها امضا شود؟ مشوره‌های فعلی روی این موضوعات است، وقت خیلی حساس است، به عقیده من در این مرحله، اظهارات معاون حکومت، حرف های نامناسب است و مردم افغانستان آنرا تأیید نخواهند کرد."

هشتمین دور گفتگوهای زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص ایالات متحدۀ امریکا برای صلح افغانستان با نمایندگان طالبان در قطر، روز دوشنبه پایان یافت و گزارش‌های نشر شد که این گفتگوها در ختم این هفته و یا آغاز هفتۀ آینده دوباره از سر گرفته خواهد شد.

طالبان گفته اند، در این دور گفتگو با هیئت امریکایی پیشرفت شده و امیدوار اند، بزودی توافق صلح امضا شود.

اما صدیق پتمن کارشناس مسایل سیاسی افغانستان می‌گوید، گفتگوهای صلح یک امر ساده نیست، به وقت نیاز دارد.

وی افزود: "برای عملی کردن تعهداتی که در جریان گفتگوهای صلح می‌شود، باید یک مرجع مسئول وجود داشته باشد. موعد باقی مانده حکومت فعلی خیلی کم است و به دعا شباهت دارد، صلح مسئله دعا نیست، بلکه میکانیزمی است که یک حکومت متعهد باید آنرا عملی کند و ما یک حکومت متعهد زمانی داشته می‌توانیم که از راه انتخابات این حکومت را تعویض کند."

قبل از اظهارات روز سه‌شنبۀ سرور دانش، رئیس جمهور غنی هم در مورد گفتگوهای صلح با طالبان گفته بود که برای مذاکرات صلح هیچ شرط وجود ندارد، اما صلح مشروط است.

به گفته آقای غنی، نخستین شرط اینست که روی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان هیچ‌گونه معامله نخواهد شد.

به گفته وی، توافق‌نامه‌های استراتژیک با ایالات متحدۀ امریکا و ناتو هم به جای آن باقی خواهد ماند و به کدام توافق‌نامه جدید نیاز نیست.

    لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/30110505.html

    بازکردن لینک اصلی

    بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

    آخرین خبر ها:

    Loading