بازتاب نیوز

نگرانی‌ها در پیوند به استفاده از مکاتب بحیث مراکز رأی‌دهی در انتخابات

٢٤ اسد ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید در روز انتخابات ۷۰ تا ۸۰ درصد مراکز انتخاباتی در مکاتب باز می‌شوند.

سخنگوی این کمیسیون می‌گوید قوای امنیتی اطمینان داده‌اند که امنیت صدها مرکز رأی‌دهی در مکاتب را تأمین می‌کنند.

عبدالعزیز ابراهیمی معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز چهارشنبه ۲۳ اسد به رادیو آزادی گفت: "در مجموع ما ۷۳۸۵ مرکز را پیشنهاد کردیم برای منابع امنیتی که تامین امنیت بکنند. نزدیک به ۲۰۰۰ مرکز بخاطر تهدیدات امنیتی مسدود خواهند بود. نهادهای امنیتی تعهد سپردند که ۵۳۶۹ مرکز باز خواهد بود. مراکز ما بیشترش تعمیرهای عامه دولتی است که بیشتر آن مکاتب، مساجد و کلینیک‌ها اند. ۷۰ تا ۸۰ درصد مراکز ما در مکاتب است."

فعالیت این مراکز انتخاباتی در مکاتب در مورد امنیت این مکاتب نگرانی بار آورده و از این رو تعیین مراکز ثبت نام رأی‌دهندگان در مکاتب تحت تنقید قرار گرفت.

سازمان ملل متحد گفته است در سه ماه اول سال روان میلادی در مقایسه با عین زمان در سال گذشته حملات بر مکاتب در افغانستان دو برابر شده‌است.

در همین حال طالبان مسلح هم هشدار داده‌اند که پروسه انتخابات را برهم می‌زنند و از مردم ملکی خواسته اند که از محل‌های کمپاین خود را دور نگهدارند.

ذبیح الله مجاهد که خود را سخنگوی طالبان معرفی می‌کند به روزنامه واشنگتن پوست گفته است از مکاتب و یا جا‌های دیگر که در پروسه انتخابات از آن‌ها استفاده می‌شود اگر بر آن‌ها حمله صورت بگیرد گناه آن‌ها نخواهد بود.

وزارت معارف افغانستان می‌گوید برای تأمین امنیت این مکاتب با ارگان‌های امنیتی افغانستان صحبت کرده‌اند.

نوریه نزهت سخنگوی وزارت معارف افغانستان به رادیو آزادی گفت در آن مناطقی که تهدیدات امنیتی زیاد می‌باشد در نظر دارند در آن مناطق از مکاتب همچون مراکز انتخاباتی استفاده نشود.

وی افزود: "مسئولیت تأمین امنیت به نهادهای امنیتی افغانستان بر می‌گردد، ولی تا جایی‌که وزارت معارف افغانستان مسئولیت خود دانسته، ما به رهبران حکومت افغانستان و کمیسیون انتخابات پیشنهاد کردیم که مراکز و سایت‌های انتخاباتی از مکاتب افغانستان به دور نگهداشته شوند."

روح الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان روز چهارشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، آن‌ها برای تأمین امنیت تمام مراکز انتخاباتی پلان طرح کرده‌اند که به گفته او در آن هر سه ارگان امنیتی یعنی وزارت دفاع ، وزارت داخله و ریاست عمومی امنیت ملی مشترکاً کار می‌کنند.

وی افزود: "با در نظر داشت تمام جوانب روی این موضوع یک پلان منظمنظامی ترتیب شد و سه هفته قبل تکمیل گردید و حالا کار عملی آن جریان دارد. مشخصاً ما قبل از انتخابات و در جریان انتخابات و همچنان بعد از انتخابات، وظایف را بین سه ارگان تقسیم کردیم و این وظایف به طور مشترک انجام می‌شود."

سخنگوی وزارت دفاع افزود در آن مناطقی که تهدید امنیتی زیاد است برای تأمین امنیت انتخابات عملیات نظامی انجام خواهد شد.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم ماه میزان سال روان برگزار شود.

هر چند بعضی انتقاد کنندگان گفته‌اند که این انتخابات بخاطر تهدیدات امنیتی به تأخیر انداخته شود ولی حکومت افغانستان گفته‌است انتخابات برایش خط سرخ می‌باشد و در زمان معین آنرا برگزار خواهد کرد.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/30110619.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading