بازتاب نیوز

ازبیکستان به رهبری و مالکیت افغان‌ها در روند صلح متعهد است

٢٤ اسد ١٣٩٨ خبر تلویزیون یک

2019-08-15 | 5 دقيقه پيش

شورای امنیت ملی کشور می‌گوید که ازبیکستان، در مورد صلح از روندی حمایت و پشتیبانی می‌کند که رهبری و مالکیت آن در دست افغان‌ها باشد.

در خبرنامه‌ای که امروز پنجشنبه، از سوی شورای امنیت ملی به نشر رسیده، آمده است که خواجه شادمانوف سفیر ازبیکستان در کابل، در دیداری که با حمدالله محب مشاور امنیت ملی داشته است اطمینان داده که تمام تلاش‌های کشورش در روشنایی اصول دولت افغانستان و مطابق به تعهدات دوجانبه‌ی می‌باشد که کشورش در مورد صلح و همسایگی با افغانستان دارد.

بربنیاد این خبرنامه، آقای شادمانوف در مورد سفر اخیر نمایندگان طالب به ازبیکستان معلومات داده و گفته است که در آن سفر فقط روی نقش و همکاری ازبیکستان در مذاکرات صلح، گفتگو شده است.

به نقل از این خبرنامه، سفیر ازبیکستان به اهمیت تفاهم بین الافغانی تاکید کرده است و افزوده است که نمی‌توان از دست‌آوردهای متعددی به شمول حقوق بشر و حقوق زنان در مذاکرات صلح چشم‌پوشی نمود.

در ادامه خبرنامه، مشاور امنیت ملی در مورد نقش و اهمیت همکاری‌های ازبیکستان گفته است که تعاملات جدید سیاسی نباید به اعتمادِ موجود، آسیب رسانیده و باعث ایجاد شک گردد.

هفته گذشته یک هیات طالبان به ریاست ملابرادر به ازبیکستان سفر کرد که رسمن از طرف مقام‌های ازبیکستانی پذیرایی شد، اما شیوه پذیرایی رسمی هیات طالبان در این کشور با واکنش وزارت خارجه افغانستان روبرو شد که گفته بود پذیرایی رسمی از هیات طالبان توسط دولت ازبیکستان به عنوان فراهم سازی زمینه برای گفتگوهای بین الافغانی نیست.

1TVNews.af

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/39113-2019-08-15-08-14-44

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading