بازتاب نیوز

تمرینات نظامی چین در مجاورت هانگ کانگ

٢٤ اسد ١٣٩٨ دويچه وله

حکومت مرکزی چین در یک استدیوم ورزشی در شهر شنژن در مرز با هانگ کانگ تمرینات نظامی را راه اندازی کرده است. بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، این نیروها ظاهراً متعلق به پولیس نظامی چین اند. بر اساس این گزارش همچنین وسایط نقلیه زرهی و دیگر وسایط نقلیه نظامی در این تمرینات در شهر جنوبی چین شرکت دارند.

رسانه های چینی گزارش داده اند که اردوی آزادیبخش خلق چین بسیاری از وسایط نقلیه نظامی را به هدف "تمرین" به شهر شنژن که در مجاورت هانگ کانگ موقعیت دارد، اعزام کرده است. به این ترتیب ترس از مداخله نظامی پیکینگ در هانگ کانگ بیشتر شده است.

وسایط نقلیه نظامی در برابر استدیوم ورزشی شهر "شنژن"

با این حال، هانگ کانگ در حال آماده گیری برای تظاهرات گسترده مردمی است. برای امروز پنجشنبه (۱۵ آگست ۲۰۱۹) چندین رویداد اعتراضی در نواحی مختلف این منطقه برنامه ریزی شده است. پیش بینی می شود که تظاهرکنندگان جلو یک ساختمان دولتی در منطقه محبوب "وان چای" تجمع کنند. گروه حقوق بشر «جبهه مدنی حقوق بشر» که در ماه جون نیز راهپیمایی های اعتراضی با شرکت میلیون ها نفر را برگزار کرده بود، فراخوان تظاهرات بزرگی را برای روز یکشنبه آینده داده است.

سربازان اردوی چین در داخل استدیوم ورزشی

با درنظرداشت این بحران، دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریكا یک ملاقات دو نفره با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین را پیشنهاد كرده است. ترامپ از طریق سرویس پیام های کوتاه تویتر نوشته است که شی اگر خواسته باشد، می تواند بحران هانگ کانگ را "سریع و انسان دوستانه حل کند."

جنبش اعتراضی هانگ کانگ هنوز هم ادامه دارد

از ده هفته به این طرف، تعداد زیادی از مردم در هانگ کانگ، مستعمره پیشین بریتانیا که فعلا منطقه ویژه اداری چین است، روی جاده ها دست به تظاهرات می زنند. اخیراً شورش های خشونت آمیز از جمله در میدان هوایی بین المللی هانگ کانگ شدت گرفته است. در نتیجه این اعتراضات، چین انتقادهایش را تندتر کرده و این تظاهرات را "اقدامات تقریباً تروریستی" عنوان کرده است.

روزهای دوشنبه و سه شنبه گذشته، تظاهرکنندگان میدان هوایی بین المللی هانگ کانگ را فلج کرده بودند

این تظاهرات در ابتدا علیه یک قانون برنامه ریزی شده که اجازه تحویلی مجرمان مظنون به چین را می دهد، راه اندازی شده بود. اما در این میان، این اعتراضات به جنبشی علیه نفوذ فزاینده چین در منطقه ویژه اداری تبدیل شده است. معترضان همچنین خواستار تحکیم بیشتر دموکراسی اند.
در زمانی که بریتانیا در سال ۱۹۹۷ هانگ کانگ را به چین مسترد کرد، چین تعهد کرده بود که حقوق اساسی مانند آزادی بیان و آزادی مطبوعات در این منطقه حداقل برای ۵۰ سال آینده محفوظ می ماند.

nka, af (afp, dpa, rtr)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%AA%D9%85%D8%B1%DB%8C%D9%86%D8%A7%D8%AA-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85%DB%8C-%DA%86%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%AA-%D9%87%D8%A7%D9%86%DA%AF-%DA%A9%D8%A7%D9%86%DA%AF/a-50035298?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading