شماری از باشنده‌گان اشکمش که به شهر تالقان مرکز تخار آواره شده‌اند، از آغاز‌نشدن عملیات نظامی در این ولسوالی شکایت دارند.

آنان از حضور گستردۀ طالبان در حومۀ شهر اشکمش">

بازتاب نیوز

تخار؛ هشدار باشنده‌گان اشکمش از سقوط این ولسوالی به دست طالبان

٢٤ اسد ١٣٩٨ سلام وطندار

شماری از باشنده‌گان اشکمش که به شهر تالقان مرکز تخار آواره شده‌اند، از آغاز‌نشدن عملیات نظامی در این ولسوالی شکایت دارند.

آنان از حضور گستردۀ طالبان در حومۀ شهر اشکمش سخن می‌زنند و از احتمال سقوط این ولسوالی به دست گروه طالبان هشدار می‌دهند.

نزدیک به دو هفته می‌شود که نیروهای مشترک امنیتی در مرکز ولسوالی اشکمش حضور دارند، اما هنوز عملیات نظامی را برای سرکوب گروه طالبان در این ولسوالی آغاز نکرده‌اند.

عصمت قربانی، عضو شورای ولایتی تخار می‌گوید که ادامۀ حضور طالبان در مرکز ولسوالی اشکمش پیامدهای ناگواری خواهد داشت. به گفتۀ او، در حال حاضر طالبان مواضع مستحکمی را برای خود در این ولسوالی ایجاد کرد‌ه‌اند.

یک منبع معتبر محلی در ولسوالی اشکمش که نخواست نامش گرفته شود نیز از احتمال سقوط این ولسوالی به دست طالبان هشدار می‌دهد.

این منبع در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گوید که افراد طالبان برای حمله بر مرکز اشکمش آماده‌گی می‌گیرند.

به گفتۀ این منبع در حالیکه نیروهای ویژۀ ارتش به گونۀ گسترده در این ولسوالی حضور دارند، اما در برابر طالبان نمی‌جنگند.

اما جواد هجری، سخنگوی والی تخار می‌گوید که به خاطر عید قربان راه‌اندازی عملیات نظامی در اشکمش به تعویق افتاده است و این عملیات تا چند روز دیگر آغاز خواهد شد.

آقای هجری هر چند وجود تهدیدات جدی در مرکز ولسوالی اشکمش را می‌پذیرد، اما می‌گوید که شمار زیادی نیروهای امنیتی در این ولسوالی حضور دارند.

 بر بنیاد گفته‌های منابع امنیتی تخار، طالبان از ولایت‌های بغلان و کندز نیرو خواسته‌اند تا بر مرکز ولسوالی اشکمش یورش ببرند و شماری از مقام‌های بلندپایۀ این گروه از جمله والی نام نهاد آنان برای تخار نیز در ولسوالی اشکمش حضور دارد و نبرد طالبان در برابر نیروهای امنیتی را رهبری می‌کند.

طالبان از پانزده روز پیش ادارۀ شهر کهنۀ ولسوالی اشکمش تخار را به دست گرفته‌اند و افراد این گروه در جریان حاکمیت‌شان در اطراف مرکز این ولسوالی قواعد مربوط به امارت اسلامی را تطبیق کرده‌اند.

شماری از باشنده‌گان ولسوالی اشکمش می‌گویند طالبان دیدن تیلویزیون، استفاده از تیلفون‌های هوشمند برای زنان و رفتن زنان به بازار را ممنوع اعلام کرده‌اند.

به گفتۀ آنان افراد طالبان حتی آنتن‌های تیلویزیون را در این ولسوالی تیر باران کرده‌اند.

طالبان در این مدت سه حمله سنیگن را به منظور تصرف ساختمان فرماندهی پولیس و مقام ولسوالی اشکمش نیز انجام داده‌اند، اما موفق به تصرف آن نشده‌اند.

در این زمینه:

لینک اصلی: http://swn.af/Article.aspx?a=49470

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading