بازتاب نیوز

شماری از بست‌های کلیدی در کمیسیون انتخابات تا حال از سوی سرپرستان اداره می‌شوند

٢٤ اسد ١٣٩٨ آریانا خبر

تاکنون هیچ‌کسی به عنوان رئیس دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در ولایت بدخشان معرفی نشده است و این دفتر ساحوی کمیسیون، از سوی سرپرست اداره می‌شود.

کمیسیون مستقل انتخابات، در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ششم ماه میزان سال روان قرار دارد، اما تا اکنون دفتر ساحوی این ولایت در بدخشان در نبود رئیس ولایتی از سوی سرپرست اداره می‌شود.

با این حال، مسئولان در این کمیسیون، می‌گویند که به زودترین فرصت فردی به عنوان رئیس این دفتر ساحوی استخدام خواهد شد.

حبیب الرحمان ننگ، رئیس دبیرخانه این کمیسیون، بیان میدارد: “انتخابات خلاص شد امتحان همین بست‌ها را می‌گیریم حالا ما در عملیات قرار داریم در پلان ما است فعلا ما نیاز به تجریه این‌ها داریم.”

در همین حال، با آن که حدود دوماه پیش بست معاون مالی و اداری دبیرخانه کمیسیون انتخابات به رقابت آزاد گذاشته شد اما تا حال از این که چه کسی برنده این بست شده است روشن نیست.

با این همه، نهادهای ناظر انتخاباتی، خواستار روشن شدن تطبیق و عدم تطبیق مصوبه کمیسیون انتخابات از سوی دبیرخانه آن استند.

یوسف رشید، رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، می‌گوید: “در صورتی‌که مصوبه کمیسیون تطبیق نمی‌شود پس به این معنی است که کمیسیون صلاحیت دستور تصویب را دارد در قسمت تطبیق آن مشکل دارد.”

از سویی هم، آگاهان انتخاباتی به این باور اند تا زمانی که تفکیک صلاحیت میان پالیسی‌سازان و بخش اجرایی در این کمیسیون روشن نشود بحران در این نهاد ادامه خواهد داشت.

این در حالی است که امروز(پنجشنبه، ۲۴ اسد) سفارت انگلستان در کابل اعلام کرد که نهاد کمک‌های بین‌المللی این کشور، مبلغ ۸ میلیون پوند را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مساعدت می‌کند. در خبرنامه این سفارت تأکید شده است که از روند انتخابات شفاف و بدون دخالت افراد حکومتی حمایت می‌کند.

گزارشگر: دیانا صمدی

لینک اصلی: https://ariananews.af/%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%84%DB%8C%D8%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D9%85%DB%8C%D8%B3%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%A7%D9%86%D8%AA/?lang=fa

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آریانا خبر

آخرین خبر ها:

Loading