بازتاب نیوز

آیا زنان قابلیت انجام همزمان چند کار را دارند؟

٢٤ اسد ١٣٩٨ دويچه وله

برخلاف باورهای شایعی که زنان را قادر به انجام همزمان کارهای متفاوت می دانند، مطالعات اخیر نشان می دهند که این ادعا درست نیست.

پژوهشگران دانشگاه فناوری شهر آخن در تحقیقات شان در این زمینه ۴۸ زن و ۴۸ مرد را مورد مطالعه قرار داده اند. این تحقیقات ثابت کرده است که در صورت انجام همزمان دو کار، هم زنان و هم مردان آهسته تر و غیر دقیق تر عمل می کنند.

گروه کاری پژوهشگران این دانشگاه در مجله دانشگاهی « Plos One» نوشته اند که در انجام کارهای همزمان زنان و مردان با هم تفاوت ندارند.

این دانشمندان به نتایج تحقیقات گذشته نیز اشاره کرده اند در آنها نتایج ضد و نقیض به دست آمده اند. در برخی تحقیقات ثابت شده که زنان در انجام همزمان چند کار بهتر عمل می کنند، اما در تحقیقات دیگری مردان بهتر دانسته شده اند.

در مطالعات جدید گروه کاری پژوهشگران به رهبری پاتریسیا هیرش از زنان و مردان شامل در این پژوهش خواسته اند که همزمان حروف الفبای صدا دار و صامت را شناسایی کنند و همچنان به آنان وظیفه داده بودند تا اعداد طاق و جفت را تشخیص بدهند.

پژوهشگران: در قابلیت انجام کارهای همزمان میان مردان و زنان تفاوتی چندانی وجود ندارد.

افراد مورد آزمون قرار بود در شماری از آزمایش ها همزمان هر دو مورد را اجرا کنند و در بخش دیگر این آزمون ها به سرعت از یک بخش به بخش دیگر بپردازند.

هیرش گفت که افراد اشتراک کننده در این تحقیق در قسمت فعالیت های معمول در زندگی روزمره مورد آزمایش قرار گرفته اند، مثلاً «وقتی انسانی از یک جاده که سرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت در آن مجاز است وارد خیابانی می شود که فقط در آن می توان با سرعت ۳۰ کیلومتر در ساعت رانندگی کرد، در اینجا تغییر قابلیت مغزی آنان مورد آزمایش قرار گرفته است.» بعد در یک کار جدید از آنان خواسته شده بود که همزمان ایمیل بنویسند و تلفون کنند.

 • زنان در «مشاغل مردانه»؛ تغییر نیازمند جسارت است " قدرت نرینگی هنوز بر موضعش تاکید می نماید"

  امسال روز زنان از مردم دعوت می کند تا برای آوردن تغییر جسور باشند و از یک جهان کاری حمایت کنند که از لحاظ جنسیتی فراگیرتر باشد. به طور مثال یولینا تالاویرا که از ماناگوای کشور نیکاراگوا هست و در اطفائیه کار می کند، می گوید: «در ابتدا مردان فکر می کردند که به دلیل دشوار بودن این کار، مدت طولانی به کارم ادامه داده نخواهم توانست. با اینهم من به آن ها نشان دادم که مانند آن ها کار می توانم.»

 • زنان در «مشاغل مردانه»؛ تغییر نیازمند جسارت است " به مهارت های تان باور داشته باشید"

  خاوله شیخ در عمان نلدوان است. او کورس آموزش دادن نلدوانی را برای سایر زنان از همان زیرخانه اش پیش می برد. او می گوید: «خانم های خانه بسیار احساس راحت می نمایند که درغیاب شوهران شان در خانه شان نلدوان زن بیاید.» او می افزاید: «برای جلوگیری از نابرابری جنسیتی، از نگاه من بخش های عملیاتی باید فرصت های مساوی برای زنان و مردان در همه ساحات مهیا سازند.»

 • زنان در «مشاغل مردانه»؛ تغییر نیازمند جسارت است "زنان پسران را تربیت می کنند"

  والیری پیرون که صدف دریائی تربیت می کند، در قایقش عکس گرفته است. او می گوید که رفتار برابر جنسیتی باید در اوایل زندگی القا شود. «این مائیم که با تربیت پسران در سال های اولیه زندگی شان با روحیه برابری و مساوات با زنان، رفتار ر اتغییر می دهیم. ما باید ذهنیت ها را به هنگام تربیت در اوایل طفولیت تغییر دهیم. یک پسر می تواند با گُدی و یک دختر با موتر بازی کند.»

 • زنان در «مشاغل مردانه»؛ تغییر نیازمند جسارت است " من بهتر از مردان هستم!"

  فلیپینا اوکول بلدوزر کار است و در منطقه توبی واقع درجنوب فلیپین این عکس را گرفته است. او مادر سه طفل است و بر قابلیت هایش اعتماد دارد. او می گوید: «زنان کارگر اندکی اند که بتوانند تراکتورهای بزرگ و یا بلدوزر را برانند. وقتی مردان این کار را می توانند، چرا زنان نتوانند؟ من بهتر از مردان هستم. آن ها تنها تراکتور را رانده می توانند در حالی که من هردو را می توانم.»

 • زنان در «مشاغل مردانه»؛ تغییر نیازمند جسارت است "نابرابری جنسیتی اتفاق می افتد"

  دینگ کیان یک دیکوراتور ساختمان در شهر پیکنگ چین است. او برخورد بسیار تقلیل گرا به مساله داردپ این مادر سه طفل می گوید: «برخی اوقات نا برابری جنسیتی اتفاق می افتد، اما ما در موردش چیزی نمی توانیم. سرانجام شما باید همه چیزهای ناخوش را قورت کرده و تحمل نمائید.»

 • زنان در «مشاغل مردانه»؛ تغییر نیازمند جسارت است " نابرابری در طرز تفکر ما شروع می شود"

  سرپیل چیگدیم خانم ترکی است که در استانبول به حیث راننده قطار کار می کند. او حکایت می کند: «۲۳ سال پیش هنگامی که من به حیث راننده درخواست کار دادم، به من گفته شد که این شغل مردانه است. من می دانستم که در جریان امتحان تحریری هرگاه عین نمره یک نامزد ذکور را بگیرم، او برای اشغال کار مستحق تر دانسته می شود. از اینجاست که من به سختی کار کردم تا امتحان را با نمره بهتر از متقاضیان ذکور سپری نمایم.»

 • زنان در «مشاغل مردانه»؛ تغییر نیازمند جسارت است " جامعه تغییر کرده است"

  ایکترینه کویلویدزه یک پیلوت نظامی است که در برابر هلیکوپتر نیروی هوائی گرجستان در تفلیس ایستاده است. او در سال ۲۰۰۷ به نیروی هوائی گرجستان پیوست. او می گوید: «در آغاز یک سلسله مشکلات وجود داشت. من شاهد برخی طعنه دادن ها و بدبینی بودم. من احساس می کردم که قدرم را نمی دانند. اما شکر خدا، در جریان ده سال گذشته جامعه تغییر کرده است و امروز پیلوت بودن زنان یک چیز عادی است.»

 • زنان در «مشاغل مردانه»؛ تغییر نیازمند جسارت است " زنان هر روز آزمایش می شوند"

  پالومه گرانیرو در درون یک تونل بادی در مادرید پایتخت اسپانیا شناور است و چتربازی در آسمان را تمرین می کند. گرانیرو یک آموزگار چتربازی است. او می گوید: «مردها نیاز ندارند که مانند ما خود را به اثبات برسانند. وظیفه آموزگاری هنوز هم بیشتر کار مردان است، در حالی که مشاغل اداری بیشتر به زنان داده می شود.»


لوتس یانکه، یک تن از داکتران عصب از دانشگاه زوریخ که در مطالعات پژوهشگران دانشگاه آخن سهیم نبود، نیز معتقد است که در قابلیت انجام کارهای همزمان میان مردان و زنان تفاوتی چندانی وجود ندارد. او گفت: « قابلیت انجام همزمان دو یا سه کار، موردیس ات که کلاً ما انسان ها در آن خیلی ضعیف هستیم.»

او افزود: «مغز ما طوری فعالیت می کند که ما باید کلاً خود را در موارد اصلی و مهم تمرکز بدهیم. بنابراین، شما مجبور می شوید که حین انجام کارها موارد غیر مهم را کنار گذاشته و خود را به مسایل اصلی و مهم تمرکز بدهید.»

DPA/NF/AF

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%A2%DB%8C%D8%A7-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86-%D9%82%D8%A7%D8%A8%D9%84%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%85-%D9%87%D9%85%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%DA%86%D9%86%D8%AF-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%AF/a-50038669?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading