بازتاب نیوز

ازبکستان: تلاش‌ برای صلح افغانستان مطابق تعهدات دوجانبه است

٢٤ اسد ١٣٩٨ خبرنامه

یادگار خواجه شادمانوف، سفیر ازبکستان در کابل می گوید که تمام تلاش‌های کشورش در مورد صلح افغانستان در روشنایی اصول دولت افغانستان و مطابق به تعهدات دوجانبه ای می‌باشد که ازبکستان در مورد صلح و همسایگی با افغانستان دارد.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان امروز پنج شنبه(۲۴ اسد) در یک خبرنامه گفته است که سفیر ازبکستان این اظهارات را در دیدار با حمدالله محب، مشاور امنیت ملی بیان کرده است.

شادمانوف در این دیدار تاکید کرده که از روند صلحی در افغانستان حمایت و پشتیبانی می کند که رهبری و مالکیت آن در دست مردم و دولت افغانستان باشد.

او در مورد سفر اخیر نمایندگان گروه طالبان به ازبکستان معلومات داده و خاطرنشان کرده است که در آن سفر فقط روی نقش و همکاری ازبکستان در مذاکرات صلح گفتگو صورت گرفته است.

سفیر ازبکستان تصریح کرده است که در سفر نمایندگان طالبان به این کشوز روی اهمیت تفاهم بین‌الافغانی و این‌که نمی‌توان از دست‌آوردهای متعددی به شمول حقوق بشر و حقوق زنان در مذاکرات صلح چشم‌پوشی نمود، گفتگو شده است.

همچنان حمدالله محب در این دیدار ضمن اشاره به نقش و اهمیت همکاری‌های ازبکستان در عرصه‌های اقتصادی و سیاسی با افغانستان گفته است،  تعاملات جدید سیاسی نباید به اعتمادِ به میان آمده بین دو کشور آسیب رسانیده و باعث ایجاد شک گردد.

مشاور امنیت ملی تاکید کرده است که افغانستان، ازبکستان را در روشنایی اصول روابط و همکاری های دوجانبه و همسایگی، دوست خوب می‌پندارد، و مردم افغانستان، به عنوان مالکان و شرکای اصلی این روند می‌توانند در مورد آینده خویش تصامیم خوب و مطمئن اتخاذ نمایند.

این اظهارات سفیر ازبکستان در کابل در حالی مطرح شده است که شیوه استقبال این کشور از نمایندگان طالبان در تاشکند، خشم دولت افغانستان را برانگیخته بود.

لینک اصلی: http://khabarnama.net/blog/2019/08/15/try-to-live-up-to-our-commitment-to-peace-in-afghanistan/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرنامه

آخرین خبر ها:

Loading