بازتاب نیوز

مخالفین مسلح چگونه قادر به گرفتن خانه کرایی در مناطق مسکونی می‌شوند؟

٢٤ اسد ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

عدم هماهنگی میان ادارات امنیتی و دفاتر رهنماهای معاملات در شهر کابل سبب شده تا مخالفین مسلح گاه گاهی در خانه های مردم جا بگیرند و حملات هراس افگنانه را سازمان‌‌دهی کنند.

برخی از باشندگان کابل با ابراز این نگرانی تأکید دارند که باید ادارات مسئول از کرایه گیرنده‌ها ضمانت قوی دریافت کرده و سپس اجازه بود و باش را به آنان بدهند.

یک خانۀ که از سوی افراد وابسته به گروه داعش در یکی از مناطق رهایشی کابل به کرایه گرفته شده بود دو هفته پیش گواه هشت ساعت درگیری میان نیروهای امنیتی افغان و جنگجویان این گروه بود.

این خانه حالا به یک ویرانه مبدل شده، سوراخ های عمیق اصابت مرمی هنوزهم در پیکر این خانه دیده می‌شوند.

برخی از باشندگان اطراف این خانه می‌گویند، مخالفین مسلح در این خانه یک ماه پیش همراه با خانواده‌های شان جابجا شده بودند.

آنان از ادارات مسئول می‌خواهند که در شناسایی افراد و اخذ ضمانت قوی از آنان جدی باشند.

یکی از باشندگان نزدیک به خانه تخریب شده که از گرفتن نامش خودداری کرد به رادیوآزادی گفت: "از حکومت می‌خواهیم که امنیت ما را تأمین کند، ادارات مسئول باید از وظایف شان آگاه باشند، اگر شاروالی است یا قوماندانی امنیه. وقتی یک همسایه ما می‌آید ما اصلاً خبر نمی‌شویم که کی است و از کجا آمده‌است."

از دفاتر رهنمایی معاملات که در این موضوع زیاد دخیل اند پرسیدم که روند کرایه دهی خانه ها چه گونه است.

حاجی ثناالله مالک یکی از رهنما های معاملات شهر کابل می‌گوید: "وقتی کس نزد ما می‌آید و خانه کرایی می‌خواهد اول باید ضمانت خط، امضا و تاپه وکیل گذر را بیاورد، وقتی این ورق را برای ما تسلیم کرد ما فورم امنیتی را که حوزه مربوط داده ضمیمه آن می‌کنیم و در طی ۴۸ ساعت به حوزه امنیتی می‌سپاریم."

اما رادیو آزادی با کسی مصاحبه کرده است که حوزه امنیتی مربوط شش ماه پیش برایش فورم هویت و تضمین را سپرده اما وی می‌گوید که هیچ‌کس دوباره این فورم را تسلیم نشده‌است.

او اقبال نام دارد و باشنده کارته نو کابل است.

وی گفت: "شش ماه می‌شود که فورم امنیتی برایم داده شد اما کسی پرسانش را نکرده است و نه کسی دنبال آن آمده‌است، من هم مصروف کار هایم هستم و توجه زیاد به آن نکردیم."

 • حالا پرسش این جاست که این وضعیت تا چه اندازۀ برای افراد ملکی گران تمام می‌شود؟

خالد امیری یکتن از باشنده‌های کابل گفت بی توجهی ادارات مسئول سبب می‌شود تا در جریان درگیری نیروهای امنیتی و مخالفین مسلح افراد ملکی کشته شوند.

وی گفت: "این یک مشکل واضح است، هر کسی‌که از ولایات می‌آید و می‌خواهد در کابل بود و باش کند برایش از طرف رهنما فورم داده می‌شود اما آن‌ها توجه نمی‌کنند همین دلیل است که مشکلات امنیتی خلق می‌شود و برای مردم دردسر ساز می‌شود."

پولیس کابل آمار این گونه قضایا را در اختیار ندارد اما ادعای بی‌خبری هم نمی‌کند.

فردوس فرامرز سخنگوی قوماندانی امنیه کابل به رادیو آزادی گفت: "قوماندانی امنیه به تمام آمرین حوزه‌ها دستور داده تا خانواده‌هایی‌که از یک جا به جای دیگر منتقل می‌شوند باید آمرین حوزه‌ها در جریان باشند و اگر بی‌توجهی نمایند از وظیفه سبک دوش خواهند شد."

پیش از این نیز در چندین مورد مخالفین مسلح از برخی خانه‌های رهایشی در کابل استفاده کرده و دست به حملات هراس افگنانه زده‌اند.

  لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/30111528.html

  بازکردن لینک اصلی

  بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

  آخرین خبر ها:

  Loading