بازتاب نیوز

ملل متحد: در هفت ماه گذشته ۲۱۷ هزار افغان بیجا شده اند

٢٥ اسد ١٣٩٨ دويچه وله

به گزارش اداره هماهنگی کمک های بشردوستانه ملل متحد« OCHA» بیش از ۲۱۷ هزار تن در هفت ماه نخست سال ۲۰۱۹ به خاطر درگیری ها مجبور به فرار از خانه های شان شده اند. به گزارش این اداره ۵۸ درصد از همه این افراد بی جاشده کودکان زیر ۱۸ سال هستند.

علاوه بر جنگ، فاجعه های طبیعی نیز بخشی از معضل بی جاشدگان داخلی است. از آن جمله می توان از خشکسالی تاریخی نام برد که سال گذشته حدود ۲۴۵هزار تن را مجبور به فرار کرد و حدود ۱۰۰ هزار تن از آن ها هنوز بازنگشته اند. 

در بیانیه ای که این اداره ملل متحد نشر کرده، آمده است که این سازمان «برآورد می کند که حدود یک میلیون بیجا شده تا پایان سال به کمک های بشردوستانه نیاز خواهند داشت».

ادامه بازگشت مهاجران افغان

در طول جنگ افغانستان که از چهاردهه بدین سو به گونه های مختلف ادامه دارد، میلیون ها تن مجبور به خروج از کشور شده اند.

اداره هماهنگی کمک های بشردوستانه ملل متحد گفت که بین ماه های جنوری و جولای ۲۷۰ هزار تن از ایران و ۱۶۷۰۰ تن دیگر از پاکستان بازگشته اند. ایران در حال حاضر در چنگال بحران اقتصادی گرفتار شده است.

انتظار می رود که ایالات متحده امریکا و طالبان یک توافقنامه مشترک را امضا کنند که در آن خروج نیروهای بین المللی در نظر گرفته شده باشد و به این ترتیب احتمال بالقوه تشدید مناقشه و بی جاشدگی وجود دارد.

Me, af (AFP)

این تصاویر مربوط به سال ۲۰۱۸ است.

 • عکس هایی از آوارگی مردم جاغوری و مالستان پس از حملات طالبان

  همزمان با اینکه سازمان ملل متحد از افزایش بی سابقه شمار آوارگان داخلی در افغانستان نگرانی است، حملات شورشیان طالبان بر ولسوالی های جاغوری و مالستان ولایت غزنی باعث شده که مردم به صورت توده ای از این مناطق به مرکز شهر غزنی و دیگر مناطق نسبتاً امن فرار کنند.

 • عکس هایی از آوارگی مردم جاغوری و مالستان پس از حملات طالبان

  این موج آوارگی مردم از روز یکشنبه و پس از شدت حملات طالبان و تلفات سنگین نیروهای حکومتی آغاز شده است. ده ها تن از نیروهای حکومتی در نبرد سنگینی که در این دو لسوالی جریان دارد کشته شده اند.

 • عکس هایی از آوارگی مردم جاغوری و مالستان پس از حملات طالبان

  به گفته مردم ۱۰۰ غیرنظامی نیز تاکنون در این درگیری ها کشته شده اند که مردم نتوانستند حتی جنازه های برخی از آنان را دفن کنند. مقامات حکومتی تلفات افراد ملکی را در حملات طالبان تایید کرده اند، اما این شمار تلفات غیرنظامی را رسما نپذیرفته اند.

 • عکس هایی از آوارگی مردم جاغوری و مالستان پس از حملات طالبان

  بیشتر آوارگان زنان و کودکانی هستند که در مساجد و یا خانه های اقارب و دوستان شان در شهر غزنی و مناطق نسبتاً امن تر جایگزین شده اند.

 • عکس هایی از آوارگی مردم جاغوری و مالستان پس از حملات طالبان

  مقامات محلی از حکومت مرکزی و سازمان های امدادرسان بین المللی خواهان کمک های عاجل به مردم آواره جنگی شده اند. مناطق مرکزی افغانستان این روزها بسیار سرد می باشد و خطر کمبود مواد غذایی نیز این آوارگان را تهدید می کند.

 • عکس هایی از آوارگی مردم جاغوری و مالستان پس از حملات طالبان

  مردم می گویند امیدشان به بهبود و ثبات ولسوالی های شان که زمانی از جمله امن ترین مناطق افغانستان به حساب می رفت، کم شده و چاره ای جز ترک خانه های شان نداشتند. آنان از جنایت های هولناکی که شورشیان طالبان مرتکب شده اند قصه می کنند.

 • بیشر عکس هایی از آوارگی مردم جاغوری و مالستان پس از حملات طالبان

  همزمان با این در برخی از شهرهای افغانستان از جمله در کابل پایتخت افغانستان علیه شورشگری و تروریسم طالبان اعتراضات گسترده ای از شب یکشنبه آغاز شده است. روز دوشنبه گروه تروریستی "دولت اسلامی" یا داعش مسئولیت حمله انتحاری بالای یکی از این اعتراضات مردمی در کابل را به دوش گرفت که شش کشته و ۲۰ زخمی برجای گذاشت.

 • عکس هایی از آوارگی مردم جاغوری و مالستان پس از حملات طالبان

  معترضان در شهر غزنی حکومت مرکزی افغانستان را به بی کفایتی و ناتوانی در برخورد جدی با شورشیان متهم می کنند. آنها خواهان اعزام نیروهای کمکی کافی به مناطق شان می باشد و می خواهند قوای هوایی افغانستان و ناتو حملات هوایی شان را بر شورشیان آغاز کنند. در حال حاضر شماری از مردم منطقه نیز در کنار نیروهای حکومتی در برابر طالبان می جنگند.

  نویسنده: ابراهیم مهدوی


لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D9%85%D9%84%D9%84-%D9%85%D8%AA%D8%AD%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%81%D8%AA-%D9%85%D8%A7%D9%87-%DA%AF%D8%B0%D8%B4%D8%AA%D9%87-%DB%B2%DB%B1%DB%B7-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%DB%8C%D8%AC%D8%A7-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%AF/a-50046534?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading