بازتاب نیوز

روز جهانی آزادی مطبوعات 2019

٢٦ اسد ١٣٩٨ کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

  • سازمان یونسکو

برگردان: داکتر احمدعلی

رسانه برای مردم‌سالاری (دموکراسی)‌: ژورنالیزم و انتخابات در زمان اطلاعات کاذب (شایعه‌پراکنی)

در مورد تصمیم‌گیری شهروندان در جریان انتخابات باید واقعیت‌ها اطلاع‌رسانی شود، نه سخنان کذب و دروغ!

انتشار اطلاعات کاذب در زمان انتخابات، توانایی‌ها و استعدادهای روزنامه‌نگاری را پیچیده و بغرنج (خدشه‌دار) می‌سازد. اطلاعات کاذب و دروغی که توسط رسانه‌های اجتماعی و پلاتفورم‌های پیام‌های اجتماعی نشر می‌شوند، برای متأثر کردن رأی مردم مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کار کیفیت کار روزنامه‌نگاری را که اصلاً مبنای آن ارائه معلومات قابل اطمینان می‌باشد و همچنین می‌تواند افراد مقتدر و قدرتمند را برای رعایت شفافیت مورد احتساب قرار دهد، از بین می‌برد. شهروندان کشور باید تصامیم خویش را بر مبنای منابع قابل تأیید و قابل اطمینان معلومات، در داخل و خارج از مراکز رأی‌دهی، بگیرند.

نوآوری‌های فناوری و تکنالوژی باید در راه رسیدن به یک انتخابات صلح‌آمیز، مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از هوش مصنوعی باید در زمان انتخابات به‌ویژه در جریان انتخابات، هنگامی‌که شهروندان به‌صورت وسیعی از پلاتفورم‌های رسانه‌های اجتماعی برای بحث‌ها و مناظره‌های سیاسی استفاده می‌کنند، را باید به کار گرفت. هوش مصنوعی را طوری باید مهار کرد که از آن بتوان در حمایت نهادهای رسانه‌ای که می‌تواند در انتخابات صلح‌آمیز نقش بازی کند، استفاده کرد. این امر مشمول مقابله علیه محتوای احساسی که به قیمت اطلاعات مبتنی بر واقعیت اولویت بنده شده بوده و همچنین مبارزه علیه برنامه‌های کمپیوتری که مواد تبلیغاتی کاذب پخش می‌کنند (با وجود آن‌که روزنامه‌نگارها و بررسی‌کنندگان واقعیت‌ها، آن را کم‌ارزش جلوه می‌دهند) نیز می‌باشد.

شفافیت و حق دسترسی به معلومات، صداقت، درستی و جامع بودن انتخابات را حفاظت و حمایت می‌کند.

انترنت و فناوری‌های دیجیتالی به نامزدان انتخابات اجازه می‌دهد تا مستقیماً با رأی‌دهندگان تماس برقرار نمایند. اما، برخی از فناوری‌های دیجیتالی که از آن برای متأثر ساختن تصامیم مردم استفاده می‌شوند، ازبررسی‌ها، فرار می‌کنند. مانند این‌که آیا اعلانات و تبلیغات مطابق با قوانین انتخابات می‌باشد یا خیر. بدون دسترسی مؤثر به اطلاعات و شفافیت، صداقت و مشروعیت انتخابات می‌تواند زیر سوال برود. بدین لحاظ، ما نیاز داریم تا کمپنی‌های فناوری و حکومت باید بیشتر شفاف باشند و برای این‌که یک انتخابات شفاف و عادلانه تضمین شود، باید خود را ملزم به رعایت و احترام طرزالعمل‌ها و قوانین انتخابات بدانند.

روزنامه‌نگارها باید قادر باشند تا بدون داشتن خوف و هراس از حملات، فعالیت کنند.

گفتمان‌های خصومت‌آمیز و سیاسی که بدنبال بی‌اعتبار ساختن روزنامه‌نگاری حرفه‌ای و گزارش‌دهی خبرهای واقعی هستند، می‌توانند اعتماد و اعتبار مردم را در مورد، تضعیف نمایند. زمانی‌که یک شخصیت سیاسی از زبان و لفاظی‌های ضدرسانه استفاده می‌کند، خطر خشونت علیه روزنامه‌نگاران و همچنان تهدیدات آنلاین نیز افزایش می‌یابد. بدین ملحوظ، ما نیاز به یک واکنش (میکانیزم) فوری سیاسی و قانونی داریم که به معافیت‌های جرمی علیه خبرنگاران، رسیدگی نماید.

تعطیل و مسدود کردن فعالیت انترنت، دموکراسی را به سازش می‌گیرد.

در جریان انتخابات، برای شهروندان این امر از ارزش حیاتی برخوردار است تا در بحث‌ها و مناظره‌های سیاسی با درنظرداشت طرزالعمل و قوانین انتخابات، سهم بگیرند و از معلومات دقیق و  تأیید شده برخوردار شوند. هرگاه فعالیت‌های انترنت بخاطر، محدودساختن دسترسی به اطلاعات و همچنان کنترل روی این‌که چه باید شنید و چه باید دید وضع گردد، حق شهروندان به خاطر دسترسی به اطلاعات و آزادی بیان مورد تعرض قرار می‌گیرد. اما، شایعات و بیهوده‌گویی‌ها در شرایطی مسدودشدن فعالیت‌های انترنت، فیلتر نمودن غیرضروری مواد، ممانعت وبسایت‌ها، همه و همه که موجب نقض حق شهروندان برای دسترسی، رسیدن و انتقال اطلاعات می‌گردد؛ می‌توانند کامیاب شوند.

انترنت باز و قابل دسترسی برای همه.

یک رویکرد جامع برای مدیریت شبکه‌های انترنتی، یک امر بنیادی برای آزادی بیان از طریق آنلاین می‌باشد. حکومت و تمام نهادهای ذی‌علاقه، باید عمومیت شبکه‌های انترنتی را مبنی براصول روام (اصول مبتنی بر حقوق بشر، انترنت باز، قابل دسترسی و تحت مدیریت مشارکت همه)[1]، مورد حمایت قرار دهند. اداره یونسکو، شاخص‌هایی دارد که مردم می‌توانند از آن برای ارزیابی چشم‌انداز ملی انترنت و بهبودی‌های هدفمند پالیسی‌ها، استفاده نمایند.

گزارش‌دهی عادلانه و مستقل می‌تواند در جهت مخالف فتنه‌انگیزی و نفرت عمل کند.

گزارش‌دهی حساس به منازعه، که افکار متفاوت را از منابع متفاوت مورد ملاحظه بگیرد و با طرف شدن با جهت‌های متفاوت از آله دست شدن جلوگیری نماید، می‌تواند در کاهش قطبی شدن (جامعه) نقش داشته باشد.  جوامع تقسیم شده، می‌تواند که یک اثر بسیار منفی روی انتخابات صلح‌آمیز داشته باشد. روزنامه‌نگاری نیز می‌تواند که یک قدرت اصلاح و مصالحه قبل، در جریان و بعد از انتخابات به‌خصوص در حالات بعد از منازعه باشد.

شهروندان آگاهی که بتوانند منتقدانه فکر نمایند، می‌توانند در انتخابات صلح‌آمیز و مسالمت‌آمیز، نقش داشته باشند.

برنامه‌های آموزشی برای رأی‌دهندگان، نیز باید مشمول روی‌کردهای سواد اطلاعاتی و رسانه‌ای باشند. به هر اندازه که شهروندان بتوانند به تحلیل اطلاعات و معلومات به شیوه منتقدانه بپردازند، به همان اندازه کمتر معروض به شریک ساختن معلومات دروغ و کاذب خواهند بوده و می‌توانند منبع موثق اخبار را، شناسایی کنند. شهروندان به ظرفیت‌های نیاز دارند که بتوانند از آن بصورت آگاه و با معلومات در انتخاب خود آزادانه تصمیم بگیرند و آزادانه رأی بدهند.

رسانه‌ها می‌توانند در توسعه جوامع صلح‌آمیز همه‌شمول، و عادلانه نقش داشته باشند.

مقصد (تارگت) دهم و هدف شانزدهم اهداف توسعه‌ پایدار برنامه انکشافی سازمان ملل متحد خواستار دسترسی مردم به اطلاعات و آزادی‌های بنیادی می‌باشد. این فراخوان می‌تواند توانایی‌های رسانه‌ها را برای ترویج مسالمت‌آمیز، عادلانه و همه‌شمول جوامع، حمایت کند. دو شاخص تحت تارگت دهم، هدف شانزدهم اهداف توسعه‌ پایدار، مصونیت جانی و ضمانت‌های سیاسی و قانونی را برای دسترسی به معلومات، تضمین می‌کند.

 

[1]ROAM: Human Rights Based, Open, Accessible Internet governed by multi-stockholders’ participation.

 


لینک اصلی: https://www.aihrc.org.af/home/articles/8438

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading