بازتاب نیوز

مراسمی که به ماتم تبدیل شد

٢٧ اسد ١٣٩٨ سلام وطندار

تصاویر دست‌ و پاهای بی‌صاحب، صفحه‌های اجتماعی را تسخیر کرده‌ است. زنی با زحمت خودش یا آبلۀ دست شوهر کارگرش چوری‌های طلا خریده تا از داشته‌هایش لذت ببرد، اما امروز دست‌هایش از تن‌اش بی‌خبر و تن‌اش از دست‌هایش!

می‌گویند عکس‌های دلخراش از حملۀ انتحاری شب گذشته در سالون عروسی را پخش نکنیم، زیرا برای دشمن تبلیغ می‌شود، اما مردم صدها حملۀ انتحاری را به خاطر دارند، همه می‌دانند که در حملۀ انتحاری حلوا و شکر تقسیم نمی‌کنند بلکه تکه و پاره‌ات می‌کنند، نابودت می‌کنند، گم می‌شوی، انگار اصلاً نبودی.

شب گذشته بر اثر حملۀ انتحاری که در یک سالون عروسی رخ داد، صدها تن کشته و زخمی شدند. حملۀ انتحاری در مراسم عروسی در حالی انجام شده که پایتخت گواه آماده‌گی‌ها برای تجلیل از صدمین سالگرد استقلال کشور است.

مادری که پسرش را در این حمله از دست داده است می‌گوید، پسرش را قبل از رفتن به مراسم عروسی به خاطر شوخی با سیم زده است. او فریاد می‌زند: «ای کاش پسرم را نمی‌زدم!»

فاجعۀ شب گذشته واکنش‌های بسیاری را برانگیخته است.

در همین زمینه

انفجار ماین کنارجاده‌یی در فراه جان 35 مسافر را گرفت

انفجار در کندهار؛ 3 کشته و 20 زخمی

یکی از کاربران نوشته است: «تصور کنید که برای مراسم شادی‌تان جشنی برپا کرده‌اید. دوستان و نزدیکان‌تان را دعوت کرده‌اید تا در شادی شما سهیم باشند و چنان شود که شب گذشته با آن مردم شد.»

کاربر دیگری نوشته است: «به مکتب نرویم، به مسجد نرویم، به کوچه و خیابان نرویم، به بازار نرویم، به تفریح نرویم، به عروسی نرویم که انتحاری می‌شود. در کجای این معادله انصاف را می‌بینید؟»

فردا در دو قدمی سالونی که مورد تهاجم حملۀ انتحاری قرار گرفت، در قصر دارالامان، بزم استقلال برگزار خواهد شد. این طرف‌تر صدها کفش بی‌صاحب و چندین گور دسته‌جمعی در مقابل چشمان‌مان رژه خواهند رفت.

یکی از کاربران شبکۀ اجتماعی نوشته است که 20 تن از دوستان نزدیک و همسایه‌هایش در حملۀ شب گذشته جان‌های‌شان را از دست داده‌اند.

مرد دیگری که چهار خواهرزاده‌اش را از دست داده فریاد می‌زند و می‌گوید که چگونه با خواهرش روبه‌رو شود و کاربر دیگری نیز از حکومت پرسیده است که «این همه موتربمب و انتحارکننده چگونه وارد کابل می‌شود؟»

یکی از دکتران شفاخانۀ استقلال که در نزدیکی محل حادثه قرار دارد شب گذشته در صفحۀ فیس‌بوکش نوشته، تعداد کشته و زخمی‌ها به حدی‌ست که در شفاخانه جای نمانده است.

شمار دیگری نیز می‌گویند که وظیفۀ حکومت به جای تأمین امنیت مردم، تابوت‌ساختن و برپا کردن گورهای دسته‌جمعی‌ست.

وزارت داخله گفته است که در حادثۀ شب گذشته 63 تن کشته و بیش از 180 تن زخمی شده‌اند، اما به گفتۀ شاهدان عینی، تعداد قربانیان این حمله به صدها تن می‌رسد.

لینک اصلی: http://swn.af/Article.aspx?a=49517

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading