بازتاب نیوز

غنی با نماینده چین برای افغانستان و پاکستان دیدار کرد

٢٨ اسد ١٣٩٨ آژانس افغان خبر

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور با دینگ شیجون، نمایندهء خاص جمهوری مردم چین برای افغانستان و پاکستان، دیدار نمود.

به گزارش افغان نیوز: در این دیدار که شام دیروز در ارگ انجام شد، آقای شیجون گفت که چین و افغانستان روابط نزدیک و حسنه دارند و در ۱۸ سال گذشته ما از جمهوری اسلامی افغانستان حمایت کرده ایم.

وی افزود: چین امیدوار است که طالبان خواست مردم افغانستان را قبول کنند و با طرف اصلی که حکومت افغانستان است، وارد مذاکرات شده، آتش بس نمایند و وارد زندگی سیاسی شوند.

دینگ شیجون گفت: چین آرزو دارد که بحیث همسایه نیک افغانستان در تحقق پروسه صلح نقش فعال خود را ایفا کند و خواهان تامین روابط نزدیک افغانستان و پاکستان بوده و حاضر است در بهبود روابط این دو کشور کمک نماید.

رئیس جمهور غنی در این دیدار گفت که افغانستان با چین همکاری تنگاتنگ امنیتی داشته و با گروه تروریستی جنبش ترکستان شرقی(ETIM) چین که تهدید برای این کشور است، مبارزه می کند.

وی افزود: طالبان هنوز هم بحیث یک گروه تروریستی، روابط نزدیک با شمار زیادی از شبکه های تروریستی در افغانستان به شمول جنبش ترکستان شرقی(ETIM) دارند.

آقای غنی گفت که ما باید با طالبان منحیث یک گروه برخورد نمائیم و نباید این گروه را به همان دیدی ببینیم که به یک دولت مشروع نگریسته می شود، زیرا این خلاف اصول و موازین بین المللی و کشور چین می باشد.

اشرف غنی خاطرنشان کرد که طالبان بالای هیچ یکی از ولایات و نفوس افغانستان کنترول ندارند و ادعاهای شان مبنی بر اینکه چند فیصد خاک افغانستان در زیر سلطۀ آنان قرار دارد، دور از حقیقت است.

او تصریح کرد که تفاهم نامه ابتدایی امریکا و طالبان، زمینه را برای مذاکرات مستقیم حکومت افغانستان با طالبان فراهم خواهد کرد.

رئیس جمهور غنی تاکید نمود که نظام جمهوری ما هیچگاه زیر بار یک گروه قرار نخواهد گرفت و طالبان مجبور هستند که یک راه حل سیاسی را انتخاب کنند و این گروه هرگز نمی تواند که یک نظام بزرگ را سقوط دهد.

غنی گفت: با تاسف طالبان هنوز هم به کشتار افراد ملکی ادامه میدهند و تداوم حملات تروریستی آنان بزرگترین مانع پروسه صلح تلقی می گردد و خواست مردم را برای پیشبرد مذاکرات با طالبان تضعیف نموده و برعکس ارادۀ ما را برای سرکوب آنان، قوی تر می سازد.

اشرف غنی اضافه کرد که تا هنوز ما شاهد کدام اقدام جدی پاکستان برای کاهش خشونت و همکاری در پروسۀ صلح نبوده ایم. حمایت پاکستان هنوز هم از طالبان ادامه دارد و این گروه بدون پناهگاه و حمایت پاکستان، دوام نمی آورد.

وی خاطرنشان نمود که ما با رهبری پاکستان مذاکرات خویش را آغاز کرده ایم و به این باور هستیم که پاکستان و هیچ کشور دیگری، افغانستان طالبانی نمی خواهند و طالبان آئینه عقب گرایی و بدبختی اند.

غنی گفت که ما برای صلح آماده هستیم و صلح بر اساس خواست مردم افغانستان صورت خواهد گرفت. ما با پاکستان خواهان عادی سازی روابط می باشیم و امیدواریم پاکستان موضوع کشمیر را با پروسۀ صلح ما ربط ندهد.

رئیس جمهور تصریح کرد که اگر طالبان به حملات تروریستی شان ادامه بدهند، راه را برای صلح تنگتر خواهند ساخت و مردم از ما خواهند خواست که در این خصوص تصمیم شدیدتر بگیریم.

لینک اصلی: http://afghannews.af/%D8%BA%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%DA%86%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D9%BE%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D8%AF

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آژانس افغان خبر

آخرین خبر ها:

Loading