بازتاب نیوز

فصل جدید برای سودانی ها

٢٩ اسد ١٣٩٨ دويچه وله

درجریان  تمام شب، صدها تن درخیابانهای خرطوم پایتخت سودان فریاد می زدند: "مدنیت، مدنیت"، یعنی حکومت ملکی، حکومت ملکی. بعد از سقوط عمر البشیردر ماه اپریل، دیکتاتوری که از چندین سال زمام این کشور را در دست داشت، جنبش اعتراضی سودان به پیروزی بزرگ در راستای یک آینده دموکراتیک دست یافت.

اما البته راه برای رسیدن به این هدف طولانی است. بعد از ماه ها مذاکرات، حالا نمایندگان اردو و جنبش دموکراتیک اپوزیسیون مشترکاً کشور را رهبری خواهند کرد.

هردو جانب در حضور سران دولت های منطقه، به روز شنبه یک برنامه کاری را برای هفته های آینده امضا کردند. قراراست یک شورا ی متشکل از اردو و نمایندگان ملکی، در روز های بعدی یک حکومت موقت را برگزینند که باید برای سه سال و سه ماه قدرت را به دست گیرد. این حکومت قرار است در باره سیاست آینده کشور تفاهم کند و زمینه را برای برگزاری انتخابات دموکراتیک در سال ۲۰۲۲ فراهم سازد.

فقدان اعتماد به اردو

درهمین حال جانب دیگر یعنی،‌ جنبش اعتراضی شک و تردید در این مورد وجود دارد که اردو تا چه اندازه ای با روند دموکراتیک جدی فکر می کند. بعد از سقوط رئیس جمهور البشیر، افسران اردو قدرت را میان شان تقسیم کردند و زیر فشار  بین المللی، مجبور شدند با اپوزیسیون به پای میز مذاکره بنیشینند. آنها بعد از مذاکرات جنجالی، برسر تشکیل یک کمیسیون با "جبهه آزادی و تغییر" (FCC)، مهمترین ایتلاف ملکی اپوزیسیون توافق کردند.

سودانی ها سی سال دیکتاتوری را پشت سر دارند

یک مانع بزرگ  برای حکومت موقت قبل از همه کشتار در آغاز ماه جون در خرطوم خواهد بود. در آن زمان نیروهای نظامی بیش از ۱۰۰ نفر را کشتند تا به اعتراض ها در  کشور پایان دهند.

فلیپ جان از بنیاد فریدریش ایبرت در خرطوم در گفتگو با دویچه وله وضعیت متناقض در سودان را چنین توصیف می کند: "بسیاری ها جشن می گیرند و شماری هم حال و هوای جشن گرفتن را ندارند. ضایعات [برای تغییر حکومت] بسیار زیاد بود که آنها متحمل آن شدند. شور وشوق که ما موقع منحل کردن تحصن اعتراضی در ماه جون داشتیم، دیگر محسوس نیست."

در "شورای حاکم" قرار است پنج نماینده اردو، پنج  نماینده اپوزیسیون و یک فرد دیگر عضویت داشته باشند. همین شورا، جانشین شورای نظامی می شود و بر نامزدی حکومت موقت نظارت می کند که متشکل از افراد ملکی است و توسط عبدالله حمدوک یکتن از کارشناسان اقتصادی در سازمان ملل رهبری می شود.

اما وزرای دفاع و داخله از این قاعده مستثنی است که از اردو نامزد می شوند. اردو قرار است شورا را در ۲۱ ماه نخستین و اپوزیسیون در ۱۸ ماه بعدی رهبری کنند.

فلیپ جان از بنیاد فریدریش ایبرت به این نظر است: "این سوال تعیین کننده است که چه کسی سودان را در سه سال بعدی رهبری می کند. اگر انتخابات برگزار شود، سپس معلوم خواهد شد که تا چه حدی سودان با ثبات می شود."

بعد از تقسیم رسمی قدرت، هدف بزرگ دیگر انتخابات آزاد خواهد بود. روشن نیست که آیا اردو از قدرت صرف نظر خواهد کرد یا خیر؟ به همین ترتیب مبهم است که اردو تا چه اندازه می تواند بر شورا نفوذ اعمال کند.

 Ismail, Nermin/nf/hm

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D9%81%D8%B5%D9%84-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D9%88%D8%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%87%D8%A7/a-50099572?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading