بازتاب نیوز

ترامپ خواستار پذیرش دوباره روسیه به "جی۷" شد

٣٠ اسد ١٣٩٨ دويچه وله

فقط چند روز پیش از برگزاری اجلاس سران "جی۷" یا "گروه هفت"، دونالد ترامپ بار دیگر از پذیرش دوباره روسیه به این گروه کشور های بزرگ صنعتی جهان پشتیبانی کرد. ترامپ گفت: «روسیه باید شامل این گروه باشد، زیرا مسایل بسیار زیادی که ما در مورد آنها بحث می‌کنیم، با روسیه ارتباط می‌گیرند.»

ترامپ هنگام دیدار با کلاوس یوهانیس رئیس جمهور رومانیا در کاخ سفید اظهار داشت: «حضور دوباره روسیه در گروه هفت کار مناسبی خواهد بود. اگر کسی چنین پیشنهادی ارائه کند، من از آن پشتیبانی می‌کنم.»

روسیه در سال ۲۰۱۴ شبه جزیره کریمیا را به خاک خود ملحق ساخت. در واکنش به آن آلمان، ایالات متحده امریکا و کشور های دیگر عضو، با دعوت کردن ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به نشست سران هشت کشور بزرگ صنعتی جهان یا "جی۸"، مخالفت کردند. این در حالی بود که این نشست در آن سال در شهر سوچی روسیه برگزار شد.

در پی آن روسیه این نشست سران را غیر مهم خواند. از آن زمان به این طرف آلمان، فرانسه، ایتالیا، بریتانیا، کانادا، ایالات متحده امریکا و جاپان "گروه هفت" یا "جی۷" را تشکیل داده و روسیه را از این حلقه بیرون کرده اند. به این ترتیب "جی۸" به "جی۷" مبدل گردید.

گروه ۸ در سال ۲۰۱۴ به گروه ۷ مبدل شد

ترامپ روز سه شنبه گفت: «روسیه به خاطری در این گروه حضور ندارد که بارک اوباما، رئیس جمهوری قبلی ایالات متحده امریکا از حزب دموکرات، چنین می‌خواست. به گفته ترامپ در آن زمان اوباما توسط پوتین "فریب خورده بود".
ترامپ در سال گذشته نیز خواستار پذیرش دوباره روسیه به گروه کشور های بزرگ صنعتی جهان شده بود. پوتین حالا بازگشت کشورش به این گروه را ناممکن نمی‌داند.

نشست سران "جی ۷" قرار است به روز شنبه (۲۴ آگست ۲۰۱۹) در شهر بیاریتز در جنوب‌غرب فرانسه برگزار شود.
(RTR, dpa) / si, nf

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%BE-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4-%D8%AF%D9%88%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%AC%DB%8C%DB%B7-%D8%B4%D8%AF/a-50108111?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading