بازتاب نیوز

نشست شورای امنیت برای بررسی «تهدید» موشک‌های میان‌برد آمریکا

٣١ اسد ١٣٩٨ خبر تلویزیون یک

2019-08-22 | 23 دقيقه پيش

نزدیک به یک هفته پس از آزمایش موشکی تازه از سوی آمریکا، روسیه و چین، دو رقیب عمده آمریکا، خواهان برگزاری نشست شورای امنیت سازمان‌ملل در این مورد شده است. قرار است این نشست، امروز به درخواست این دو کشور برگزار شود.

وزارت دفاع امریکا در پی خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های‌ هسته‌یی میان‌برد با روسیه، چند روز پیش از آزمایش یک موشک کروز خبر داده بود.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه از این آزمایش موشکی آمریکا به شدت انتقاد کرده و آن را یک تهدید جدی برای امنیت روسیه خوانده است.

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه گفته است: «آمریکایی‌ها این موشک را پس از خروج از این معاهده، به سرعت آزمایش کردند؛ این دلیلی است که باور کنیم آن‌ها خیلی قبل‌تر از بهانه‌جویی برای خروج از معاهده، به سازگار کردن موشک دریایی پرداخته‌ بودند.»

آقای پوتین تاکید میکند که مسکو نیز روی این نوع موشک‌ها کار خواهد کرد اما گفته که روسیه، قبل از آمریکا، اقدام به استقرار این نوع موشک‌ها نخواهد کرد.

رییس جمهور روسیه افزود: «چنین موشک‌هایی می‌تواند از تاسیسات رومانی شلیک شود، همانند مواردی که در لهستان می‌تواند مستقر شود؛ لازمه این تهدید تنها تغییرات نرم‌افزاری است. من‌ مطمین نیستم که دوستان آمریکایی ما، اطلاعات نرم‌افزار مورد استفاده‌شان را حتی با هم‌پیمانان اروپایی خود در میان بگذارند.»

چندی پیش، آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای با روسیه خارج شد و دلیل آن را عهدشکنی‌های روسیه خواند، ادعایی که از سوی مسکو رد شد. پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد در سال ۱۹۸۷ میان میخائیل گورباچف، آخرین رهبر شوروی سابق و رونالد ریگان، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا امضا شد.

1TVNews.af

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/39187-2019-08-22-11-37-26

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading