بازتاب نیوز

محمد محقق به تیم انتخاباتی عبدالله پیوست

١ سنبله ١٣٩٨ بی بی سی

محمد محقق، رئیس حزب وحدت مردم افغانستان و معاون پیشین تیم انتخاباتی "صلح و اعتدال" اعلام کرده فعالیت این تیم به دلیل اولویت دادن به صلح متوقف شده و او پس از این از دسته انتخاباتی "ثبات و همگرایی" به رهبری عبدلله عبدلله حمایت می‌کند.

آقای محقق، امروز جمعه ( ۱ سنبله/شهریور) در یک گردهمایی در منزلش، پیوستنش به دسته انتخاباتی "ثبات و همگرایی" را رسما اعلام کرد و گفت که در این زمینه توافق‌نامه‌ای را نیز با آقای عبدالله امضا کرده اما از جزئیات آن چیزی نگفت.

او دلیل پیوستن‌اش به تیم "ثبات و همگرایی" را روشن نبودن موقف تیم قبلی‌اش خواند.

آقای محقق پیش از این به عنوان معاون دوم دسته انتخاباتی "صلح و اعتدال" به رهبری محمد حنیف اتمر در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده بود. اما آقای اتمر چندی قبل فعالیت‌های کمپینی‌اش را به دلیل اولویت دادن به صلح به تعویق انداخت.

رئیس حزب وحدت مردم افغانستان گفت: "توقف در یک رقابت سبب عقب ماندن از دیگر رقیبان می‌شود." او تاکید کرد که روند صلح و انتخابات باید همزمان پیش برده شوند.

آقای عبدالله نیز ضمن استقبال از این اقدام گفت: "در این شکی نیست که صلح اولویت مردم افغانستان است اما نباید روند انتخابات را معطل ساخت."

مسئولان مطبوعاتی دسته انتخاباتی "صلح و اعتدال" به رهبری آقای اتمر دراین مورد چیزی نمی‌گویند اما یک منبع نزدیک به آقای اتمر به بی‌بی‌سی تایید کرد که فعالیت‌های این تیم در حال حاضر متوقف است و شماری از چهره‌های سیاسی و با نفوذ از این تیم جدا شده‌اند.

آقای اتمر چندی پیش به دلیل آنچه استفاده از امکانات دولتی از سوی تیم "دولت ساز" و اولویت داشتن صلح نسبت به انتخابات خواند، برنامه‌های کمپینی‌اش را به تعویق انداخت.

دسته انتخاباتی آقای اتمر چند روز قبل با نشر اعلامیه‌ای گفته بود که دلیل این تصمیم " خدشه‌دار شدن اعتبار انتخابات به دلیل اقدامات غیر قانونی و بی‌باکانه تیم حاکم" است.

هرچند گزارش‌هایی از وجود اختلاف‌ها میان اعضای رهبری دسته انتخاباتی "صلح و اعتدال" نیز به نشر رسیده بود.

پیش از این زلمی رسول، از نامزدان ریاست جمهوری پیشرو نیز به دسته انتخاباتی "دولت ساز" به رهبری رئیس جمهور اشرف غنی پیوسته است.

حکیم تورسن، از دیگر نامزدان ریاست جمهوری پیشرو هم روز گذشته اولین گردهمایی انتخاباتی‌اش را در میان هوادرانش در کابل آغاز کرد.

او تاکید کرد که در صورت پیروزی در انتخابات، با "مقام‌های دولتی آلوده با فساد اداری به صورت جدی برخورد" خواهد کرد.

نزدیک به یک ماه از آغاز مبارزات انتخابات ریاست جمهوری می گذرد اما تا هنوز فضای کمپین‌های انتخاباتی آن‌چنان گرم نشده و شماری از نامزدان تا هنوز کارزارهای انتخاباتی‌شان را آغاز نکرده‌اند.

براساس تقویم کمیسیون انتخابات افغانستان، انتخابات ریاست جمهوری این کشور در(۶ میزان/مهر) سال جاری خورشیدی برگزار می‌شود.

لینک اصلی: http://www.bbc.com/persian/afghanistan-49450585

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading