بازتاب نیوز

گراهام هشدار داده است که خروج نیروها از افغانستان، سبب حادثه ۱۱ سپتامبر دیگر خواهد‌ شد

٣ سنبله ١٣٩٨ خبر تلویزیون یک

2019-08-25 | 21 دقيقه پيش

لیندسی گراهام سناتور ارشد جمهوری خواه امریکا هشدار داده است که با خروج نظامیان امریکایی از افغانستان، واشنگتن شاهد یک حادثه ۱۱ سپتامبر دیگر خواهد بود.

آقای گراهام روز شنبه در مصاحبه‌اش با فاکس‌نیوز نسبت به رشد داعش در افغانستان هشدار داده است و گفته است که خروج نیروهای امریکایی از این کشور سبب حادثه ۱۱ سپتامبر دیگر خواهد شد.

این سناتور افزود که امریکا نمی‌تواند امنیت‌ملی خود را در اختیار طالبان قرار دهد و کاهش سربازان امریکایی تا به ۸۶۰۰ تن، یک خطر بزرگ است.

گراهام گفت: «وقتی که ما تمام نیروهای مانرا از این کشور خارج کنیم این کار باعث ۱۱ سپتامبر دیگر در یک زمان دیگر،خواهد شد.»

گراهام پیش از این نیز گفته بود که می‌خواهد پیش‌نویسی را برای ضمانت آماده کند، که با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، هیچ تهدیدی متوجه امریکا نشود.

از سوی‌هم، بازرس ویژه‌ی وزارت دفاع آمریکا در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده‌است که تهدید اولیه در افغانستان، حضور و افزایش جنگجویان وابسته به داعش در این کشور است.

در این گزارش آمده است که با وجود تداوم رشته عملیات نظامی در برابر جنگجویان وابسته به داعش، اما این گروه توانسته در قسمت گردآوری و استخدام نیروهای بومی و غیربومی در چند ماه پسین، موفقیت چشم‌گیری به دست آورد.

در این گزارش همچنان آمده است که اگر حکومت افغانستان و طالبان به یک توافق صلح هم دست یابند، باز هم داعش به عنوان یک تهدید در افغانستان باقی خواهد ماند.

وزیر دفاع امریکا هم در گفت‌وگو با فاکس‌نیوز حضور و فعالیت داعش در افغانستان را رد نمی کند.

مارک اسپر وزیر دفاع امریکا گفت: «من فکر نمی‌کنم که داعش درحال احیای دوباره‌اش در سوریه وعراق باشد اما حضور وفعالیت داعش در افغانستان را تایید می‌کنم. ما گواه برخی اقدام‌های این گروه در افغانستان بوده‌ایم.»

هم‌زمان، وزیر خارجه‌ی امریکا بدون آن که از جای مشخصی نام ببرد، تایید می‌کند که داعش نسبت به گذشته در جاهای مشخصی قدرت‌مند شده است.

مایک پمپیو وزیر خارجه‌ی امریکا گفت: «وضعیت خیلی زیاد پیچیده شده‌است؛ چون هم‌اکنون در جاهای مشخصی داعش نسبت به سه- چهار سال گذشته قدرت‌مند و قوی شده است.»

هم‌زمان، عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار می‌پذیرند که جنگ‌جویان وابسته به گروه داعش دست‌کم در پنج ولسوالی این ولایت حضور دارند.

ایالات متحد امریکا نزدیک به ۱۹ سال می‌شود که در افغانستان حضور دارد و در این مدت بیش از ۲۰۰۰ سرباز این کشور کشته شدند و بیشتر از ۲۰۰۰۰ سرباز دیگر زخم برداشته اند و نزدیک به یک تریلیون دالر را هزینه کرده است اما باآن‌هم جنگ در افغانستان میلیون‌ها تن را یا از بین‌برده اند و یا هم آواره کرده اند.

1TVNews.af

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/39210-2019-08-25-06-49-37

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading