بازتاب نیوز

روهینگیایی ها زیر عنوان "روز نسل کشی" راه پیمایی کردند

٣ سنبله ١٣٩٨ دويچه وله

شرکت کنندگان تظاهرات مسالمت آمیز در اردوگاه کوتوپالونگ در جنوب بنگله دیش، که بزرگترین اردوگاه پناهجویان در سطح جهان است، آهنگ معروف شان به نام "جهان به رنج و الم روهینگیا گوش نمی دهد" را می سرودند و شعار می دادند :"الله اکبر، پاینده باد روهینگیا!".

پناهجویان با این راهپیمایی از تعقیب و پیگرد شان توسط نظامیان میانمار، یاد بود کردند. در آگست ۲۰۱۷ حدود ۷۴۰ هزار مسلمان روهینگیا از ترس خشونت اردوی میانمار به کشور همسایه، بنگله دیش، فرار کردند.

خبرگزاری فرانسه رقم ۲۰۰ هزار روهینگیایی در راه پیمایی روز یکشنبه را از قول ذاکر حسن سخنگوی پولیس بنگله دیش گزارش داده است.

در اردوگاه کوتوپالونگ بیشتر از ۶۰۰ هزار روهینگیایی جا داده شده اند. چند روز پیش یک تلاش همآهنگ شده مقامات بنگله دیش و میانمار برای بازگرداندن تقریباً ۳۵ هزار روهینگیایی از این اردوگاه به میانمار ناکام شد. این مقامات به روز پنجشنبه پنج بس و ده لاری را برای انتقال پناهجویان آماده ساخته بودند، اما هیچیک از این پناهجویان حاضر نشد به این وسایط نقلیه سوار شود. یک سخنگوی روهینگیایی ها گفت که آنها بدون ضمانت امنیتی، بنگله  دیش را ترک نمی‌کنند.

در سال ۲۰۱۷ ده ها هزار روهینگیایی از ترس خشونت اردوی میانمار، به بنگله دیش فرار کردند

اقلیت مسلمان روهینگیا از چندین دهه به این طرف در میانمار تحت فشار، تعقیب و پیگرد قرار دارد. وضعیت در ماه آگست سال ۲۰۱۷ زمانی وخیم شد که شورشیان روهینگیا بالای مرزبانان میانمار حمله کرده و آنها را به قتل رساندند. اردوی این کشور، که اکثریت باشندگان آن بودایی مذهب اند، در برابر این رویداد با خشونت بی رحمانه واکنش نشان داد.

سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۸ خواستار بازخواست قانونی جنرال های سطح رهبری میانمار به خاطر "نسل کشی" گردید.

اردوگاه پناهجویان در کوتوپالونگ بنگله دیش، بزرگترین کمپ پناهجویان در سطح جهان است

روهینگیایی ها یکی از اقلیت های به شمار می‌روند که در سطح جهان با بیشترین تعقیب و پیگرد روبرو اند. بخش های گسترده بودایی های میانمار، روهینگیایی ها را به عنوان مهاجران غیر قانونی از بنگله دیش می‌خوانند، با آنکه این اقلیت مسلمان از چندین نسل به این طرف در آن کشور زندگی می کنند.

(AFP) / si, nf

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%B1%D9%88%D9%87%DB%8C%D9%86%DA%AF%DB%8C%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D8%B9%D9%86%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D9%86%D8%B3%D9%84-%DA%A9%D8%B4%DB%8C-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86%D8%AF/a-50157138?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading