بازتاب نیوز

درگیری های شدید در اعتراضات تازه هانگ کانگ

٣ سنبله ١٣٩٨ دويچه وله

در ادامه درگیری های خشونت آمیز تازه، پولیس هانگ کانگ ۲۹ معترض را بازداشت کرد. پولیس این ارقام را روز یکشنبه پس از در گیری هاییکه شنبه شب صورت گرفته بود، منتشر کرد.  نیروهای پولیس برای سرکوب این  تظاهرات، از گاز اشک آور استفاده کرده و معترضین هم با بوتل، سنگ و اشیای دیگر به سمت پولیس پرتاب می‌کردند. رای وونگ، یکی از فعالان در این تظاهرات از آلمان و کشورهای غربی خواست که نهضت دموکراتیک هانگ کانگ را حمایت کنند. این مرد فعال سیاسی به عنوان پناهنده سیاسی در آلمان زندگی می‌کند.
قبل از این دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده نسبت به برخورد خشونت آمیز در جریان اعتراضات گسترده هانگ کانگ، به چین هشدار داده بود. بر بنیاد اظهارات ترامپ، با توجه به این موضوع بسیار دشوار خواهد بود که روی توافقات تجاری با چین تفاهم صورت بگیرد. رئیس جمهور ایالات متحده گفته بود که بالای شی جین پینگ، همتای چینی اش اعتماد دارد که بحران جاری را به روش انسانی حل خواهد کرد.
این در حالیست که بیش از سه هفته می شود که تظاهرات دوامدار در هانگ کانگ جریان دارد. در اصل این حرکت به دلیل لایحه استرداد مظنونین به سرزمین اصلی چین به راه افتاده بود. این تظاهرات سپس به یک جنبش در برابر نفوذ فزاینده پیکینگ در هانگ کانگ گسترش یافت و حالا معترضان خواستار دموکراسی بیشتر اند.
با این همه، از سال ۱۹۹۷ و بیرون شدن بریتانیا از هانک کانگ، این منطقه به چین تعلق گرفت اما با آنهم تا سال ۲۰۴۷ از حقوق ویژه و گسترده برخوردارد است.
 

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%AF%D8%B1%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%B6%D8%A7%D8%AA-%D8%AA%D8%A7%D8%B2%D9%87-%D9%87%D8%A7%D9%86%DA%AF-%DA%A9%D8%A7%D9%86%DA%AF/a-50157860?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading