بازتاب نیوز

غنی و پادشاه عربستان بر همکاری های دو جانبه تاکید کردند

٤ سنبله ١٣٩٨ آژانس افغان خبر

رئیس جمهور غنی و خادم الحرمین الشریفین، پادشاه عربستان سعودی بر گسترش مناسبات و همکاری های دو جانبه، تاکید کردند.

به گزارش افغان نیوز: محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان ظهر ناوقت روز گذشته در ضیافتی که به افتخار وی و هیات همراه اش از سوی خادم الحرمین الشریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز ترتیب گردیده بود و در آن شمار دیگری از مقامات عالی رتبۀ عربستان سعودی نیز حضور داشتند، اشتراک کرد.

خادم الحرمین الشریفین ضمن استقبال گرم از رئیس جمهور غنی و هیات همراه اش، گفت که از حضور شما در عربستان سعودی خرسندم و سفر شما در راستای گسترش هرچه بیشتر روابط میان دو کشور ممد واقع شد.

پادشاه عربستان سعودی همچنان صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور را به رئیس جمهور و مردم افغانستان تبریک گفت و این را برای افغانستان افتخار دانست که استقلال خویش را جشن می گیرد. وی ابراز آرزومندی نمود که در افغانستان صلح و ثبات دایمی تامین گردد و جنگ پایان یابد.

خادم الحرمین الشریفین گفت که عربستان سعودی تمام حملات تروریستی را که در آن افغان‌ها جان های شان را از دست می دهند، شدیداً محکوم می کند و در راستای مبارزه با تروریزم و خشکانیدن ریشه های این پدیده، در کنار مردم افغانستان قرار دارد. وی افزود که من وضعیت افغانستان را از نزدیک دنبال می کنم و از پروسۀ صلح به رهبری دولت افغانستان حمایت می نمایم.

ملک سلمان افزود که کشورش برای بهبود زندگی افغان ها، آرزوی همکاری بیشتر را دارد. وی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را که افغان ها سرنوشت آینده شان را تعیین می کنند، مهم دانست و به گفته وی، این انتخابات زمینۀ صلح پایدار را در افغانستان فراهم خواهد کرد.

وی ابراز آرزومندی نمود که با بهبود روابط و همکاری ها میان افغانستان و پاکستان، امنیت، ثبات و انکشاف منطقه بیشتر گردد و افزود که این دو کشور مسلمان باید مشترکاً کار کنند و عربستان سعودی آمادۀ هر گونه همکاری در این خصوص می باشد.

در مقابل، رئیس جمهور غنی گفت که عربستان سعودی با مقام و منزلت خاصی که دارد، برای تمام جهان اسلام به ویژه مردم افغانستان از جایگاه خاص برخوردار است.

وی به منظور گسترش هرچه بیشتر روابط و همکاری های دوجانبه با عربستان سعودی، بر سرمایه گذاری آن کشور در عرصه های انکشافی، تجارتی و اقتصادی و ایجاد فرصت های شغلی به افغان های مقیم آن کشور تاکید کرد و آن را برای امنیت و ثبات افغانستان مهم دانست.

آقای غنی، تروریزم و افراطیت را خطر بزرگ برای امنیت و ثبات افغانستان، عربستان سعودی و تمام منطقه و جهان دانست و بر تلاش و مبارزه مشترک تمام کشورها در راستای سرکوب تروریزم تاکید کرد.

در اخیر این دیدار، خادم الحرمین الشریفین گفت که عربستان سعودی از برگزاری پروسۀ ملی انتخابات افغانستان حمایت می کند و افزود که برای تمام نهادهای عربستان سعودی وظیفه می دهم تا در راستای همکاری ها و سرمایه گذاری در افغانستان، با حکومت این کشور مشترکاً کار نموده و در این زمینه ها اقدامات عملی نمایند.

لینک اصلی: http://afghannews.af/غنی-و-پادشاه-عربستان-بر-همکاری-های-دو-جانبه-تاکید-کردند

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آژانس افغان خبر

آخرین خبر ها:

Loading