بازتاب نیوز

محب: مذاکرات طالبان و حکومت به زمان بیشتر نیاز دارد

٥ سنبله ١٣٩٨ آژانس افغان خبر

مشاور امنیت ملی رییس جمهور می‌گوید که مذاکرات بین‌الافغانی بیشتر از مذاکرات امریکا و طالبان، زمانگیر خواهد بود.

به گزارش افغان نیوز: حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس جمهور در مصاحبه با صدای امریکا گفته است که امریکا و طالبان در مذاکرات قطر که در برگیرنده موارد بسیار محدود بود، حدود یک سال باهم گفتگو کردند؛ بناً در مذاکرات حکومت افغانستان با طالبان مسایل بیشتر مورد بحث قرار خواهد گرفت، بنابراین به زمان بیشتر نیاز دارد.

به گفته او، مذاکرات قطر روندی است که در مراحل ابتدایی قرار دارد و اصل این روند در مذاکرات بین‌الافغانی آغاز می‌شود. او تاکید کرد که در مذاکرات بین الافغانی در خصوص حکومتداری، شراکت در حکومت و مسایل زیادی که حل آن کار آسانی نیست، مورد بحث قرار می‌گیرند.

محب افزود، دو طرف در مذاکرات بین الافغانی به تفاهماتی دست خواهند یافت که در نتیجه آن، طالبان در نظام جا داده خواهند شد.

به گفته او، تفاهم امریکا و طالبان در صورتی مثبت خواهد بود که خواست‌های حکومت افغانستان در آن مد نظر گرفته شود.

آقای محب افزود: "دیدگاه ما در مورد آینده افغانستان با سایر شرکای ما در خصوص صلح فرق می‌کند. دیگران در فکر خود استند که طالبان به آنان دیگر تهدیدی نباشند. اما ما خواهان یک افغانستان صلح آمیز، مترقی، باثبات و باعزت استیم که دیگر در آن جنگ نباشد".

همچنین، او خاطر نشان کرد، افرادی که به نام طالبان می‌جنگند، انگیزه یکسان ندارند و جنایت کاران، قاچاقبران و افرادی با انگیزه‌های ضد خارجی نیز شامل این گروه هستند؛ بناً برخی آنان به خاطر پول یا سایر چیز ها و برخی دیگر به خاطر خفگان سیاسی به جنگ ادامه دهند.

به گفته او، از نظر حکومت افغانستان، ایجاد اجماع منطقوی، ایجاد یک صف واحد داخلی، مبارزه بر ضد تروریزم، قاچاقبران و حلقات جرمی که از جنگ سود می‌برند، همه این ها شامل روندی می‌شود که حکومت آنرا "پروسه صلح می‌نامد."

محب بیان داشت، حکومت افغانستان تمامی امکانات را به کار انداخته است تا تمامی انگیزه‌های جنگ را در کشور از بین ببرد.

این در حالی است که نهمین دور مذاکرات امریکا و طالبان از روز جمعه به این طرف جریان دارد و گفته می‌شود که دو طرف به توافق نهایی نزدیک شده‌اند.

لینک اصلی: http://afghannews.af/محب-مذاکرات-طالبان-و-حکومت-به-زمان-بیشتر-نیاز-دارد

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آژانس افغان خبر

آخرین خبر ها:

Loading