بازتاب نیوز

دونالد ترامپ گفتگوهای طلح با طالبان را لغو کرد

١٧ سنبله ١٣٩٨ یورو نیوز

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز شنبه اعلام کرد که گفتگوهای صلح با رهبران طالبان را لغو کرده است.

به گفتۀ او این تصمیم پس از آن گرفته شده که طالبان مسئولیت حملۀ هفته گذشته در کابل که منجر به مرگ یک سرباز آمریکایی و ۱۱ تن دیگر شد را بر عهده گرفته است.

آقای ترامپ در پیامی توییتری نوشت که قصد داشته روز یکشنبه در کمپ دیوید و در جریان یک نشست محرمانه، با رهبران اصلی طالبان همچنین رئیس جمهوری افغانستان گفتگو کند اما پس از آنکه طالبان مسئولیت این حمله را پذیرفت، بسرعت این دیدار محرمانه را لغو و گفتگوهای صلح را متوقف کرده است.

دونالد ترامپ در ادامه نوشت: «اگر آنها نتوانند در جریان مذاکرات بسیار مهم صلح با آتش‌بس موافقت کنند و حتی ۱۲ انسان بی‌گناه را بکشند، آنگاه احتمالا توانایی انجام مذاکره برای رسیدن به توافقی معنادار را نیز نخواهند داشت.»

خبر غافلگیرکنندۀ لغو مذاکرات صلح، ابهاماتی را نیز دربارۀ آیندۀ پیش‌نویس توافقنامه‌ای که هفتۀ گذشته توسط زالمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده در گفتگوهای صلح افغانستان تهیه شده بود، بوجود آورد. توافقنامه‌ای که بر اساس آن قرار بود هزاران سرباز آمریکایی طی ماههای پیش رو افغانستان را ترک کنند.

اگرچه هنوز واکنش گروه طالبان به این تصمیم آمریکا روشن نیست اما به نظر می‌رسد که این خبر، آنها را نیز شگفت‌زده کرده است.

تنها ساعاتی قبل از این پیام توییتری دونالد ترامپ، یک رهبر ارشد طالبان که در دوحه بطور محرمانه با شماری از مقامات آمریکا از جمله زلمی خلیلزاد همچنین ملا عبدالغنی برادر، مذاکره کننده اصلی طالبان گفتگو کرده بود، اعلام کرد که زمان امضای این توافقنامه نزدیک است.

بیشتر بخوانید:

لینک اصلی: https://fa.euronews.com/2019/09/08/trump-canceled-peace-talks-taliban-attack-kabul-killed-american-soldier

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از یورو نیوز

آخرین خبر ها:

Loading