بازتاب نیوز

عبدالله: طالبان در گفت‌وگوهای صلح دچار محاسبۀ اشتباه هستند

١٨ سنبله ١٣٩٨ سلام وطندار

رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی با اشاره به توقف گفت‌وگوهای صلح میان آمریکا و طالبان می‌گوید که گروه طالبان در گفت‌وگوهای صلح دچار «محاسبۀ اشتباه» هستند.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی که در مراسم هفته شهید و هژده‌همین سالروز کشته‌شدن احمدشاه مسعود قهرمان ملی کشور در تالار لویه جرگه سخن می‌زد، می‌گوید که فرصت برای صلح در کشور از دست رفت «امروز همانقدر از صلح فاصله داریم که سال‌های قبل داشتیم».

آقای عبدالله، تلاش‌های اخیر صلح افغانستان را یک فرصت عنوان کرده می‌گوید، «شاید یک فرصت می‌بود برای بازکردن راه برای صلح و برای رسیدن به یک صلح که این فرصت هم از دست رفت.» او افزود «جنگ برای هیج‌کس گوارا نیست و اگر به تاریخ نگاه شود قربانی‌های زیادی برای صلح داده شده است.»

رئیس اجرایی افزود که راه حل مشکلات کشور بدون وحدت و اتفاق مردم افغانستان امکان پذیر نیست.

آقای عبدالله کارنامه‌های احمدشاه مسعود، قهرمان ملی کشور ستایش کرده می‌گوید که قهرمان ملی کشور برای اتفاق و هبستگی مبارزه ‌کرد و در کشور هیچ‌کسی به اندازۀ او، مشتاق صلح نبوده است.

احمدشاه مسعود، فرمانده مجاهدین هژده سال پیش در روز نهم ماه سپتمبر سال 2001 میلادی در نیتجۀ انفجار انتحاری دو نفر که خود را خبرنگاران عرف معرفی کرده بودند، جان باخت.

در این زمینه:

ترامپ به خاطر کشته‌شدن یک سرباز آمریکایی گفت‌وگوهای صلح را «لغو کرد»

ارگ: مانع اصلی صلح طالبان‌اند

رئیس اجرایی هم‌چنان از چگونگی یادبود از سالروز قهرمان ملی کشور انتقاد می‌کند و می‌گوید که «چگونگی یادبود از قهرمان ملی کشور در خیابان‌ها روش پسندیدۀ مسعود نیست و انتظار می‌رود که از این روش دست بردارند.»

او افزود که تجلیل از سالروز قهرمان ملی کشور با گشت‌زنی و رژۀ نظامی بی‌احترامی و بی‌اعتنایی به امنیت نیروهای امنیتی است که امروز با مشکلات فراوان دست‌و پنجه‌نرم می‎کنند.

این در حالی‌ست که امروز یک سرباز گارنیزیون کابل از سوی هواداران آقای مسعود کشته شد.

روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع اعلام کرد که این سرباز صبح امروز دوشنبه (18 سنبله) در چهار راهی ترافیک شهر کابل با شلیک مستقیم گلوله کشته شده است.

او گفته است محمد نور، برید مل تولی دوم گارنیزیون در حالی که در این منطقه به خاطر تأمین امنیت وظیفه اجرا می‌کرد، از سوی عزاداران مسلح غیر مسئول هدف تیراندازی قرار گرفت.

گارنیزیون کابل اعلام کرد که در پیوند به کشته‌شدن این سرباز، 6 تن مسلح غیر مسئول را گرفتار و 30 عراده موتر را که به گونۀ غیر قانونی با رنگ پوشانیده شده بودند توقیف کرده است.

گفتنی‌ست که پیش از چاشت امروز یک انفجار ماین کارگذاری‌شده در مسیر کاروان عزاداران احمدشاه مسعود در چهار راهی سلیم کاروان رخ‌داد. این انفجار سه زخمی برجا گذاشت.

پس از چاشت امروز نیز دو بم کارگذاری‌شده در سرک پنجم تایمنی در ناحیه پنجم شهر کابل منفجر شد که تلفاتی نداشت.

در این زمینه:

طالبان: آمریکا ضرر می‌کند

لینک اصلی: http://swn.af/Article.aspx?a=49972

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading