بازتاب نیوز

ملل متحد: گفت‌وگوی مستقیم با طالبان تنها راه رسیدن به صلح است

٢٠ سنبله ١٣٩٨ سلام وطندار

تدامیچی یاماماتو، نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان می‌گوید، گفت‌وگوهای مستقیم میان حکومت افغانستان و طالبان باید به زودترین فرصت آغاز شود.

آقای یاماموتو که روز سه شنبه (19 سنبله) در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد دربارۀ افغانستان سخنرانی می‌کرد می‌گوید، رویدادهای اخیر نشان می‌دهد که بیش از هر زمانی نیاز است تا یک راه‌حل سیاسی برای درگیری طولانی افغانستان پیدا شود.

آقای یاماموتو تأکید می‌کند و می‌گوید، تلاش‌های یک سال گذشته فرصت‌هایی را برای صلح ایجاد کرد و اختلافات فقط با گفت‌وگوهای مستقیم میان مردم افغانستان قابل حل است.

او می‌افزاید، «گفت‌وگوهایی که در رابطه به صلح انجام می‌شوند باید فراگیر باشند و از تمام اقشار جامعۀ افغانستان نماینده‌گی کند، بنابراین ضروری‌ست که گفت‌وگوهای مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان در زودترین فرصت آغاز شود.»

نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان در بخشی از سخنان‌اش می‌گوید، «به خواسته‌های بسیار زیادی از مردم در سراسر افغانستان گوش‌داده است که آنان در بارۀ امیدواری‌ها و ترس از آیندۀ‌شان صحبت کرده‌اند.»

در این زمینه:

ترامپ به خاطر کشته‌شدن یک سرباز آمریکایی گفت‌وگوهای صلح را «لغو کرد»

ارگ: مانع اصلی صلح طالبان‌اند

 

آقای یاماموتو هم‌چنان می‌گوید، مردم افغانستان امیدوارند که درگیری‌ها پایان یابد، اما از طرف دیگر نگران این موضوع‌اند که با آمدن صلح، دستاوردها، حقوق و آزادی‌هایی که در 18 سال گذشته برای آنان تلاش کرده‌اند را از دست بدهند.

او می‌افزاید، در هر گونه توافق سیاسی باید حقوق بشر و آزادی‌های اساسی برای تمام مردم افغانستان حفظ شود.

نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان تأکید کرد که گفت‌وگوهای غیر رسمی اخیر میان نماینده‌گان افغانستان و طالبان در شهرهای مسکو و دوحه فرصتی را برای گفت‌وگو فراهم کرده است تا برخی از موضوعات اصلی مورد نیاز برای صلح را برطرف کند.

تدامیچی یاماموتو می‌گوید که سازمان ملل آماده است تا از روند گفت‌وگوی بین‌الافغانی پشتیبانی کند.

نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان گفت، «پشتیبانی کشورهای منطقه و فراتر از آن بسیار حیاتی‌ست و مشارکت و حمایت فعال آنها از تلاش‌های صلح ضروری است، به ویژه از کشورهای همسایه که بیشترین بهره را از صلح‌وثبات در افغانستان می‌بردند.»

در این زمینه:

طالبان: آمریکا ضرر می‌کند

 

او تاکید می‌کند که مردم افغانستان به تاریخ 28 سپتامبر، در چهارمین دورۀ انتخابات ریاست جمهوری پس از سال 2001 باید به پای صندوق‌های رأی بروند و سازمان ملل متحد به گونۀ کامل از تلاش‌های كمیسیون‌های انتخاباتی، نهادهای امنیتی، جامعۀ مدنی و مهمتر از همه از نامزدان، حامیان و رأی دهنده‌گان برای انجام انتخابات فراگیر و در زمان تعیین‌شدۀ آن پشتیبانی می‌کند.

اما آقای یاماموتو از احتمال تقلب، بی‌نظمی، امنیت و چگونگی اشتراک مردم در انتخابات ابراز نگرانی کرد و از نهادهای انتخاباتی و نامزدان ریاست جمهوری خواست تا مردم افغانستان را برای اشتراک در انتخابات تشویق کنند.

از سوی‌دیگر نمایندۀ سازمان ملل متحد برای افغانستان در بارۀ تلفات غیرنظامیان گفت که تلاش‌ها برای صلح باید با کاهش خشونت همراه باشد و این در حالی‌ست که خشونت‌ها در روزهای اخیر شدت گرفته‌اند.

یاماموتو حمله‌های اخیر شورشیان در کندز، بغلان و فراه و به ویژه چندین حمله در شهر کابل را نگران کننده خواند.

نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان در حالی در بارۀ آغاز گفت‌وگوهای صلح میان دولت افغانستان و طالبان سخن می‌گوید که پیش از این دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روند گفت‌وگوهای صلح افغانستان را متوقف و آن را منتفی اعلام کرد.

در این زمینه:

عبدالله: طالبان در گفت‌وگوهای صلح دچار محاسبۀ اشتباه هستند

رئیس جمهور آمریکا: گفت‌وگو با طالبان منتفی است

لینک اصلی: http://swn.af/Article.aspx?a=49990

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading