بازتاب نیوز

ترامپ مشاور امنیت ملی خود را برکنار کرد

٢٠ سنبله ١٣٩٨ سلام وطندار

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، روز سه شنبه (19 سنبله) در توییتی اعلام کرد که جان بولتون، مشاور امنیت ملی خود را اخراج کرده است. آقای ترامپ در این توییت نوشته که دوشنبه‌شب به آقای بولتون اطلاع داده است که دیگر نیازی به حضور او در کاخ سفید نیست.

هوگان گیدلی، سخنگوی کاخ سفید گفته است چارلز کوپرمن به عنوان سرپرست موقت شورای امنیت ملی گماشته شده است.

رئیس جمهور آمریکا از خدمات آقای بولتون سپاس‌گزاری کرده و گفته است که مشاور جدید امنیت ملی را هفتۀ آیندۀ معرفی خواهد کرد.

جان بولتون، به عنوان یکی از مخالفان سرسخت حکومت ایران شناخته می‌شود. آقای بولتون سومین مشاور امنیت ملی‌ست که توسط دونالد ترامپ برکنار می‌شود. او در اپریل ۲۰۱۸ از سوی ترامپ به این سمت منصوب شد.

دونالد ترامپ، در توییت خود نوشته که با بسیاری از پیشنهادهای آقای بولتون به شدت مخالف بوده و عدۀ دیگر در کابینه‌اش نیز همین موضع را داشته‌اند.

آقای ترامپ گفته که به همین علت خواهان استعفای جان بولتون شده و آقای بولتون روز گذشته استعفا نامه‌اش را به رئیس جمهور آمریکا تقدیم کرده است.

دقایقی پس از توییت آقای ترامپ، جان بولتون در توییتر خود نوشت که دوشنبه‌شب استعفای خود را به رئیس جمهور سپرده و آقای ترامپ به او گفته است که فردا دربارۀ این موضوع با او صحبت خواهد کرد.

جان بولتون هم‌چنان با فرستادن پیام‌هایی تیلیفونی به برخی خبرنگاران گفته است که بر سر مسائل امنیت ملی از سمت خود کناری گیری کرده است.

ترامپ به جزییات مسائل مورد اختلاف میان خود و بولتون اشارۀ نکرده است، اما در ماه‌های گذشته گزارش‌ها حاکی از آن بود که سیاست و موضع آمریکا در برابر ایران یکی از موارد اصلی اختلاف میان این دو تن بوده است.

از سوی دیگر گفته می‌شود اختلاف نظر بولتون با دونالد ترامپ بر سر روند گفت‌وگوهای اخیر آمریکا با طالبان در افغانستان آخرین ضربه را بر روابط این دو نفر زده است.

روزنامه واشنگتن‌پست چند روز پیش در گزارشی نوشت، بولتون در این گفت‌وگوها به حاشیه رانده شده است. 

به گزارش این روزنامه جان بولتون شدیدا مخالف توافق آمریکا با گروه طالبان بود و به همین علت از او در یک نشست مهم از مقام‌های امنیتی آمریکا برای بحث روی این گفت‌وگوها در اوایل ماه گذشتۀ میلادی دعوت نشده بود.

هم‌چنان گفته می‌شود که زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان، کاپی پیش‌نویس موافقت‌نامه میان آمریکا و طالبان را در اختیار جان بولتون قرار نداده بود.

لینک اصلی: http://swn.af/Article.aspx?a=49991

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading