بازتاب نیوز

نظامیان افغان ولسوالی کران و منجان بدخشان را دوبارۀ تصرف کردند

٢٠ سنبله ١٣٩٨ صدای آمریکا

ولسوالی کران و منجان بدخشان در شمالشرق افغانستان پس از نزدیک به دو ماه از ادارۀ گروه طالبان بیرون شده و کنترول آن را نظامیان افغان دوباره در اختیار گرفته اند.

نیک ‌محمد نظری، سخنگوی والی بدخشان روز چهارشنبه ۱۱ سپتمبر (۲۰ سنبله) به رادیو آشنا - صدای امریکا گفت که پس از چندین روز درگیری، نیروهای پولیس محلی در همکاری با مردم موفق شده اند تا طالبان را از این ولسوالی دور برانند.

آقای نظری افزود:" این ولسوالی صبح امروز (چهارشنبه) به تصرف نیروهای امنیتی و مردمی افتاد وقیام مردمی بر علیه طالبان دراین ولسوالی صورت گرفته بود ...طالبان تلفات دارند؛ اما تاهنوز جزییات اش معلوم نیست، یک تانک زرهی‌شان و شماری رنجرها و دهشکه‌های طالبان را پس گرفته اند و طالبان از ساحه متواری شدند".

وزارت دفاع ملی افغانستان در اعلامیه‌ای گفته است که این ولسوالی در پی قیام مردم محل و در همکاری با نیروهای امنیتی و دفاعی افغان از وجود طالبان پاکسازی شده است.

مقام‌های امنیتی بدخشان می‌گویند که قرار است نیروهای بیشتر برای تامین امنیت این ولسوالی بفرستند.

ثنا الله روحانی، سخنگوی پولیس بدخشان گفت: "مردم بیرق دولت افغانستان به اهتزاز در آوردند و برای فعلا وضعیت در کنترول است. تلاش داریم با ارسال نیروهای تازه نفس در دیگر ولسوالی‌های ولایت بدخشان عملیات خود را ادامه بدهیم".

ولسوالی کران‌ومنجان بدخشان دو ماه پیش در دوم ماه اسد سال جاری به تصرف طالبان درآمده بود و طالبان در این دوماه کنترول معدن لاجورد این ولسوالی را در اختیار داشتند.

در یک هفته گذشته این سومین ولسوالی بدخشان است که نظامیان افغان ادارۀ آن را از اختیار طالبان گرفته اند. در روزهای گذشته نیروهای امنیتی و دفاعی افغان توانسته اند جنگجویان طالبان را پس از چهار-پنچ سال از ولسوالی‌های یمگان و وردوج این ولایت دور برانند و مراکز این ولسوالی‌ها را در کنترول شان بگیرند.

لینک اصلی: https://www.darivoa.com/a/afghan-army-captured-karan-o-minjan-distract-in-badakhshan-province/5078849.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای آمریکا

آخرین خبر ها:

Loading