بازتاب نیوز

جام جهانی بوکس در روسیه: بوکسورهای افغان فردا به مصاف حریفان می‌روند

٢٠ سنبله ١٣٩٨ بی بی سی

بیستمین دوره مسابقات جام جهانی بوکس آماتور با حضور ۳۶۵ ورزشکار از ۷۸ کشور در شهر یکاترینبورگ روسیه آغاز شده است. سه بوکسور ایرانی در اولین و دومین روز مسابقات بر حریفان پیروز شدند.

جام جهانی بوکس بعد از مسابقات المپیک دومین مسابقات مهم این رشته است که هر دو سال یک بار برگزار می‌شود.

این مسابقات تا تاریخ ۲۱ سپتامبر (۳۰شنبله/ شهریور) ادامه خواهد داشت.

اگرچه تیم‌های بوکس ایران و افغانستان تا پایان دوره نوزدهم این رقابت‌ها نتوانسته‌اند حتی یک مدال کسب کنند، اما در این دور مسابقات امیدوارند به این نمایش ناکام پایان دهند.

در حالی که این مسابقات آزاد است و مسابقات گزینشی و مقدماتی برای راهیابی ندارد ولی تیم‌های ایران و افغانستان با ترکیب کامل (هشت نفر) کامل راهی این مسابقات نشده‌اند.

در اولین روز این مسابقات سیدشاهین موسویی در وزن ۷۵ کیلوگرم، کانا از تایوان را برد و در مرحله بعدی باید با اسلام راشد از فلسطین مبارزه ‌کند.

در روز دوم نیز دو بوکسور ایرانی داخل رینگ رفتند.

احسان روزبهانی در وزن ۸۱ کیلوگرم ماتوس استرینسکو از اسلواکی را برد و در مرحله بعدی با بنیامین ویتاکر انگلیسی مبارزه می‌کند. روزبهانی تنها بوکسور ایرانی است که سابقه حضور در مسابقات سطح بالای بوکس را دارد.

در وزن ۹۱ کیلو محمد شوریان با پیروزی مقابل سعدی برهان، حریف آدام ناموری از مجارستان شد.

تیم بوکس ایران بعد از غیبت ۸ ساله گام به این رقابت‌ها گذاشته است. این تیم در مسابقات ۲۰۱۳ قزاقستان، ۲۰۱۵ قطر و ۲۰۱۷ آلمان حاضر نبود و بعد از دوری ۸ ساله با کادر مربیگری جدید و با تیم کاملا جوان به مسابقات ۲۰۱۹ روسیه آمده.

تیم ملی بوکس ایران با هدایت علیرضا استکی از چهار ماه پیش تمرینات خود را آغاز کرد و به غیر از احسان روزبهانی که سابقه حضور در مسابقات جهانی دارد با ترکیبی کاملا جوان و با ۶ بوکسور دراین مسابقات شرکت کرده است.

اسامی بوکسورهای دعوت شده به تیم ملی بوکس ایران: مسلم مقصودی در وزن ۶۳ کیلوگرم، سجاد کاظم زاده در وزن ۶۹ کیلوگرم، شاهین موسوی در وزن ۷۵ کیلوگرم، احسان روزبهانی در وزن ۸۱ کیلوگرم، محمد شوریان در وزن ۹۱ کیلوگرم ، ایمان رمضان پور در وزن مثبت ۹۱ کیلوگرم.

در ادامه مسابقات مسلم مقصودی از تیم ایران در وزن ۶۳ کیلوگرم، پنجشنبه (۱۲ سپتامبر/ ۲۱ شهریور) در نخستین گام به مصاف وریپا بوکسور تایلندی می‌رود و در صورت پیروزی در مرحله بعدی باید با باچکوف ارمنستانی مبارزه کند.

در وزن ۶۹ کیلوگرم، سجاد کاظم‌ زاده در مبارزه نخست جمعه ( ۱۳ سپتامبر) گرولی لاشا از گرجستان را پیش رو دارد و در صورت پیروزی به مصاف برنده صربستان و قزاقستان خواهد رفت.

در وزن ۷۵ کیلوگرم، سید شاهین موسوی دوشنبه در مبارزه اول کانا از تایوان را پیش رو دارد و در صورت پیروزی باید با اسلام راشد از فلسطین مبارزه کند.

در وزن ۹۱+ کیلوگرم، ایمان رمضان‌پور در آخرین روز مرحله گروهی ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور) در مبارزه نخست مقابل روگاوا حریف اوکراینی قرار می‌گیرد و در صورت پیروزی به مصاف بهادر جلالف از ازبکستان می‌رود.

تیم بوکس افغانستان

تیم بوکس افغانستان به دلیل نداشتن امکانات مالی تنها با دو ورزشکار راهی این رقابت‎ها شده. این تیم سابقه چندان درخشانی ندارد و در دوره‌های قبل حتی نتوانسته در یک راند مقابل حریفان به برتری برسد.

رامش رحمانی در وزن ۵۲ کیلوگرم، علیرضا احمدی در وزن ۶۳ کیلوگرم اعضای تیم افغانستان در این مسابقات هستند.

این تیم با سرمربیگری نثار احمد قاریزاده و مربی افغان - سوئدی خود اجمل عمر به این مسابقات گام گذاشت.

بوکسورهای افغانستان نسبت به ایران با قرعه آسان‌تری روبرو شدند و دو بوکسور افغان در مرحله اول با حریفانی از چین و کره جنوبی مبارزه می‌کنند.

در وزن ۵۲ کیلوگرم، رامش رحمانی دوازهم سپتامبر (۲۱ سنبله/شهریور) در مسابقه نخست باید با هوجیانگ یان از چین مبارزه کند و در صورت پیروزی به مصاف بیاما بلال از فرانسه می‌رود.

در وزن ۶۳ کیلوگرم، علیرضا احمدی دوازهم سپتامبر (۲۱ سنبله/شهریور) در مسابقه اول به مصاف کانگ هویون بین از کره جنوبی می‌رود و در صورت پیروزی باید با هومینا سوفینا از فرانسه دیدار کند.

در این مسابقات کشورهای عضو فدراسیون جهانی بوکس بدون مرحله گزینشی می‌توانستند بوکسورهای خود را در هشت وزن معرفی کنند. اوزان ۵۲، ۵۷، ۶۳، ۶۹، ۷۵، ۸۱، ۹۱ و مثبت ۹۱ کیلوگرم هشت وزن مسابقات جام جهانی بوکس آماتور است.

دور قبلی، نوزدهمین دوره این رقابت‌ها سال ۲۰۱۷ در شهر هامبورگ آلمان برگزار شده بود.

این مسابقات از سال ۱۹۷۴ به میزبانی کشور کوبا آغاز به فعالیت کرد و در نوزده دوره قبلی کوبا با ۷۶ مدال طلا، ۳۴ نقره و ۲۵ برنز و در مجموع با ۱۳۵ مدال در صدر جای دارد و روسیه و آمریکا با مجموع ۶۵ و ۴۵ مدال دوم و سوم هستند.

لینک اصلی: https://www.bbc.com/persian/sport-49651863

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading