بازتاب نیوز

دوام جنگ افغانستان؛ نتیجۀ اشتباهات آمریکا و سیاست‌مداران داخلی

٢٠ سنبله ١٣٩٨ سلام وطندار

شماری از آگاهان سیاسی می‌گویند، پس از حملۀ یازدهم سپتامبر هرچند حضور آمریکا در افغانستان سبب به‌وجود آمدن نظام کنونی شد، اما سیاست‌های اشتباه آمریکا در کنار اشتباهات سیاست‌مداران افغانستان سبب ادامۀ جنگ در کشور شده است.

عباس فراسو، پژوهش‌گر و استاد دانشگاه پیکین در آسترالیا می‌گوید که از فرصت‌های به‌وجود آمده پس از حملۀ یازدهم سپتمبر استفادۀ درست نشد.

فردوس کاوش از دیگر آگاهان سیاسی به این باوراست که حضور آمریکا در افغانستان پس از یازدهم سپتامبر با وجودی که سبب به میان آمدن یک نظام دموکراتیک شد، اما آمریکا با عدم فشار لازم بر پاکستان و مصروف شدن در جنگ عراق مرتکب اشتباه در افغانستان شد.

بسم‌الله رنجبر، یکی دیگر از آگاهان سیاسی می‌گوید که پس از یازدهم سپتامبر صفحۀ جدیدی در تاریخ افغانستان به میان آمد و در افغانستان نظم نوین شکل گرفت، اما با حضور آمریکا در افغانستان جنگ‌های نیابتی نیز در افغانستان شروع شده است.

شبکۀ القاعده در یازدهم سپتامبر سال 2001 میلادی بر برج‌های دو قلوی، مرکز تجارت جهانی در شهر نیویارک و ساختمان پنتاگون مقر وزارت دفاع آمریکا حمله کرد که این امر واکنش آمریکا را در پی‌داشت و سبب شد که این کشور به منظور مبارزه با هراس‌افگنی وارد افغانستان شود که این مبارزه پس از 18 سال هنوز هم ادامه دارد.

لینک اصلی: http://swn.af/Article.aspx?a=50004

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading