بازتاب نیوز

دوسیۀ برخورد ملا تره‌خیل با سرپرست وزارت حج و اوقاف با بی‌طرفی بررسی خواهد شد

٢٠ سنبله ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

مسئولان لوی سارنوالی افغانستان اطمینان می‌دهند که دوسیۀ برخورد فزیکی ملا تره‌خیل را با سرپرست وزارت حج و اوقاف با بی‌طرفی کامل بررسی می‌کند.

سرپرست وزارت حج و اوقاف ادعا کرده که ملا تره‌خیل محمدی عضو پیشین مجلس نمایندگان و برادران‌اش با او در مسجد ارگ برخورد فزیکی کرده اند.

اما تره‌خیل این اتهام‌ها را در برابر خودش رد می‌کند.

لوی سارنوالی افغانستان می‌گوید پروندۀ جنجال‌های برخاسته میان عبدالحکیم منیب و ملاتره خیل محمدی به این اداره رسیده است.

جمشید رسولی سخنگوی لوی سارنوالی روز چهارشنبه در صحبت با رادیو آزادی اطمینان داد که این پرونده به‌گونۀ جدی و بی‌طرفانه بررسی خواهد شد.

او در ادامه گفت: "ریاست جمهوری امروز دوسیه ادعای سرپرست وزارت حج و اوقاف را برای بررسی به لوی سارنوالی سپرده است، سارنوالی اطمینان می‌دهد که این قضیه را به‌گونه عادلانه بررسی می‌کند و جزئیات آن را با مردم شریک می‌سازد."

مولوي عبدالحکیم منیب سرپرست حج و اوقاف روز شنبه ادعا کرد که ملا تره‌خیل عضو پیشین مجلس نماینده‌گان و برادرانش، او را پس از نماز جمعه در مسجد ارگ ریاست جمهوری توهین و حتا با او برخورد فزیکی کرده اند.

از سوی دیگر شماری از بزرگان و جوانان ولایت پکتیا در یک نشست خبری می‌گویند که ملاتره‌خیل و برادرانش تنها به یک شخص نه بل به ارگ که حاکمیت مردم را تمثیل می‌کند نیز توهین کرده اند و باید مجازات شوند.

اشتراک‌کنندگان این نشست قطع‌نامه‌ای را نیز در همین مورد پخش کردند که بخشی از آن را میرویس دانش به خوانش گرفت: "این رخداد تأسف‌بار در ارگ رُخ داده، مردم پکتیا شک می‌کنند که این خطا نه بل یک دسیسه است آن را روشن سازد."

در این میان ملاتره‌خیل محمدی عضو پیشین مجلس نماینده‌گان این اتهام‌ها را رد کرده گفت: "از سوی او (مولوي عبدالحکیم منیب) در دفتر کارش به شماری از علما و موکلین‌ما توهین شده است اما اتهام را بر ما وارد کرده است. اما ما او را توهین نکردیم بل او موکلین ما را توهین کرده است و باید به آنان پاسخ دهد و محاکمه شود."

ملاتره خیل محمدی عضو دور شانزدهم مجلس نمایندگان بود.

او در دور هفدهم در میان ۳۵ تن بود که از سوی کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی به اتهام داشتن افراد مسلح غیرمسئول از فهرست نامزدان حذف شد.

این نخستین بار است که در ارگ ریاست جمهوری یک وزیر کابینه از برخورد فزیکی و توهین در برابر خودش شکایت می‌کند.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/30158977.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading