بازتاب نیوز

تحلیل و تجزیه تویتر نشان می دهد که طالبان برای ازدیاد پیروان، از روباتها و حسابهای جعلی استفاده می کنند

٢٠ سنبله ١٣٩٨ سلام تایمز

کابل -- بر اساس تحلیلی که در اوایل ماه سنبله توسط سلام تایمز انجام شد، طالبان احتمالاً از حساب های جعلی یا روباتها برای افزایش تعداد پیروان خود در تویتر استفاده می کنند.

تعداد زیادی از حسابهای مستعار -- و به احتمال زیاد جعلی -- سخنگویان طالبان در توییتر را پس از آغاز مذاکرات صلح میان این جنگجویان و ایالات متحده که در حدود هفت ماه پیش آغاز شد، دنبال کردن را آغاز نمودند.

تحلیل نشان می دهد که حدود ۱۵.۵٪ از کسانی که سهیل شاهین سخنگوی طالبان را تعقیب می کنند، هرگز تویتی نکرده اند. از مجموع، ۴۴.۴٪ آنها ۱۰ بار یا کمتر تویت کرده اند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان، استفاده کنندگانی را که در مورد بی رحمی های این گروه از وی سؤال می کنند، بلاک می کند. [آرشیف]

حدود ۴۹٪ از حسابهای تعقیب کنندهٔ وی کمتر از هشت ماه است که مصادف با تشدید مذاکرات صلح در قطر است، باز شده اند.

در همین حال، از کسانی که ذبیح الله مجاهد، سخنگوی دیگر طالبان را تعقیب می کنند، حدود ۲۱٪ آنها هرگز تویت نکرده اند و ۵۶٪ آنها ۱۰ تویت یا کمتر ارسال کرده اند. حدود ۴۱٪ از حسابهای پيروان وی در هفت ماه گذشته ساخته شده اند و ۵.۷۵٪ آنها نيز درست يک ماه قبل ساخته شده اند.

همین روند را می توان در میان تعقیب کنندگان قاری یوسف احمدی سخنگوی طالبان مشاهده کرد. بیش از ۱۱٪ آنها هرگز تویت نکرده اند و ۴۱٪ آنها ۱۰ بار یا کمتر تویت کرده اند. بیش از ۵۷٪ از حسابهای تعقیب کنندهٔ وی درهفت ماه گذشته ایجاد شده اند که ۵.۵٪ از آنها در یک ماه گذشته ایجاد شده است.

به همین ترتیب، ۴.۳ ٪ از تعقیب کنندگان یک حساب تویتر وابسته به یک وبسایت تبلیغاتی طالبان در کمتر از یک ماه ایجاد شده اند. حدود ۲۶.۵٪ آنها هفت ماه پیش ایجاد شده اند. از مجموع، ۶۱.۱٪ آنها ۱۰ بار یا کمتر و ۱۸٪ آنها هرگز تویت نکرده اند.

بر اساس معلومات تعقیب کنندگان تویتر طالبان، حساب هایی که ظاهراً مشروعیت دارند در خارج از افغانستان مستقر هستند.

حساب های جعلی

محمد بشیر، تحلیلگر امور تخنیکی و رسانه های اجتماعی در کابل گفت، «برخی از افراد و یا شرکت ها تعداد تعقیب کنندگان حساب های مشخص را با پرداخت پول با استفاده از روباتها یا استفاده کنندگان استخدام شده رسانه های اجتماعی، افزایش می دهند.

وی گفت، «حساب های جعلی اکثراً مستعار هستند، و یا آنها هیچ وقت تویت نکرده اند.»

حامد علمی، گزارشگر و سخنگوی پیشین دفتر رئیس جمهور افغانستان گفت، گروه هایی مانند طالبان غالباً در تلاش برای افزایش تعقیب کنندگان از رهبران خود، از حساب های جعلی استفاده می کنند.

علمی گفت، «آنها همچنین تعقیب کنندگانی دارند که با آنها در ارتباط هستند و از حساب های متفاوتی استفاده می کنند؛ بیشتر این افراد بدخواه، در مبالغه راجع به رهبران خود سعی دارند.»

علمی افزود، برخی از سخنگویان طالبان که در رسانه های اجتماعی فعال هستند، در زندگی واقعی وجود ندارند.

علمی با اشاره به سخنگوی فرضی طالبان گفت، «ذبیح الله مجاهد در پلات فورم های رسانه های اجتماعی فعال است، اما این ناممکن است که یک نفر همه چیز را در عین زمان در سایت های مختلف رسانه های اجتماعی منتشر کند.»

علمی افزود، «فکر نمی کنم یک نفر باشد زیرا می توان تفاوتش را در برخی از پیامهای منتشر شده مشاهده کرد. از نظر شخصی من، افراد مختلف از این نام استفاده می کنند.»

فرید احمد احمدی ۲۵ ساله، محصل ژورنالیزم در کابل، با اشاره به مجاهد گفت، «این یک واقعیت است که هر کسی که در رسانه های اجتماعی فعال است می داند: حسابی که از طرف سخنگوی طالبان انتشارات میکند فقط به یک نفر نه بلکه به گروهی از طالبان مربوط است.»

احمدی پرسید، «به عنوان مثال، چگونه ممکن است یک نفر هر روز ده ها تویت در زبان های دری، پشتو و انگلیسی بسازد و اخبار جدیدی را در مورد فعالیت های خود از ولایات مختلف دریافت کند و اطلاعیه های مطبوعاتی را بر روی آنها صادر کند؟»

محمد کبیر حقمل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان گفت، «بروید و تحقیق کنید -- بیشتر حساب های آنها [طالبان] جعلی است و هیچ تعقیب کننده دیگری ندارند.»

حقمل گفت، «آنها منتظر هستند تا یکی از آنها تویت کند تا بقیه بتوانند آن پیام را بپسندند و دوباره تویت کنند، اما آنها نمی توانند با چنین اعمالی به اهداف خود برسند.»

فریب طالبان

فریب طالبان در تویتر شواهد بیشتری است مبنی بر اینکه این جنگجویان چیزی به جز تبلیغات در رسانه های اجتماعی نشر نمی کنند.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع گفت، «طالبان در رسانه های اجتماعی دروغ می گویند ... زیرا آنها مرتکب قتل عام می شوند و به خانه های مردم ملکی حمله می کنند. آنها [طالبان] چیزهایی منتشر می کنند که همه تبلیغاتی هستند، و همیشه آمارهای نادرست و غلط را به اشتراک می گذارند.»

احمدی، محصل ژورنالیزم گفت، «بیشتر تعقیب کنندگان سخنگوی طالبان در تویتر تعداد محدودی از افراد هستند که با آنها در ارتباط هستند. اگر دیگران سؤالی بپرسند و طالبان جوابی نداشته باشند، آنها را بلاک می کنند.»

وی افزود، «یک بار من از ذبیح الله مجاهد در تویتر درباره یک خبر جعلی که او درباره منطقه ما منتشر کرده بود، سؤال کردم. از آنجا که او پاسخی نداد، او مرا بلاک کرد. آنها همیشه همه را غیر از تعقیب کنندگان خاص خود بلاک می کنند.»

فریبا لطیفی، محصل حقوق و علوم سیاسی در یک پوهنتون خصوصی در کابل گفت، «هیچ یک از پیام های طالبان در رسانه ها و رسانه های اجتماعی قابل اعتماد نیست زیرا این گروه بر اساس کلاهبرداری، فریب و پنهان کاری پایه گذاری شده است.»

وی افزود، «هیچ کس رهبر طالبان را از زمان شروع آنها ندیده است، هیچ کس دلیل کشته شدن ملا محمد عمر و زمان کشته شدن وی را نمی داند و اکنون هیچ کس سخنگوی این گروه را نمی شناسد -- حتی تصویری از وی وجود ندارد.»

وی گفت، «برای ما واضح است كه افراد مختلفی به حساب های سخنگویان طالبان دسترسی دارند و اطلاعاتی كه آنها به اشتراک می گذارند قابل اعتماد نیستند. آنها همیشه اطلاعات پر از دروغ و نفرت را به اشتراک می گذارند.»

لینک اصلی: http://afghanistan.asia-news.com/prs/articles/cnmi_st/features/2019/09/11/feature-02

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام تایمز

آخرین خبر ها:

Loading