بازتاب نیوز

شورای سرتاسری علمای افغانستان در دیدار با رئیس جمهور: طالبان از گفتگو با دولت افغانستان هراس نداشته باشند

٢٦ سنبله ١٣٩٨ دفتر سخنگوی ریاست جمهوری

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، صبح امروز با رهبری و اعضای شورای سراسری علمای افغانستان در قصر چهارچنار دیدار کرد.

در آغاز، مولوی عطاالله لودین معاون شورای سرتاسری علمای افغانستان، با اشاره به نشر اعلامیه ها، فیصله نامه ها و شیوۀ اظهار نظرها و موقف گیری اصولی و شرعی این شورا در رابطه به قضایای مهم، گفت که راه حل معقول قضیه افغانستان، گفتگو با دولت افغانستان می باشد.

مولوی عطاالله لودین گفت که در چند ماه گذشته و با وجود مذاکرات طالبان با امریکایی‌ها و رفت وآمد نماینده‌ی وزارت خارجه ایالات متحده امریکا برای صلح، ما شاهد حملات شدید، انفجار و خشونت‌ها درافغانستان بودیم.

لودین گفت که به باورما، شرط اساسی برای آغاز مذاکرات صلح، آتش بس می‌باشد. مطالبات طالبان، هرگاه ممثل اراده مردم باشد، پس باید از گفتگوی رو در رو با دولت افغانستان، هراس نداشته باشند.

معاون شورای سرتاسری علمای افغانستان، انتخاب زعیم، از طریق انتخابات را برای انجام موفقانه‌ی مذاکرات صلح، بقای جمهوری اسلامی افغانستان و انجام بهتر امور سیاسی کشور، واجب و ضروری دانست، و از تمام شهروندان کشور تقاضا به عمل آورد تا در انتخابات ریاست جمهوری به  گونه‌ی گسترده اشتراک نمایند.

به همین ترتیب، محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور، با اشاره به نقش ارزشمند علما، گفت که فتوای متفقه‌ی علما، موقف علمای کرام در اندونیزیا، مکه‌ مکرمه و مدینه منوره، اقدامات تاریخی و بی پیشینه‌ی بودند، که زمینه و شرایط برای صلح را فراهم کرد.

رئیس جمهور افزود که صلح خواست اساسی مردم و دولت افغانستان بوده و برای رسیدن به آن، تلاش های خود را تا سطح ولسوالی‌ها و روستاها منسجم خواهیم کرد.

رئیس جمهورغنی تصریح کرد که فیصله های لویه جرگه مشورتی صلح، راهکار ما را برای گفتگوهای صلح تعیین کرد و ما بخاطر تطبیق آن بصورت دوامدار تلاش می‌کنیم.

رئیس جمهور کشور گفت: “مالکیت پروسه صلح، از آن ملت و دولت افغانستان است. برای صلح باعزت و دوامدار که در آن رضامندی خداوند(ج) و رفاه ملت نهفته باشد، برقراری آتش بس، شرط اساسی ما می‌باشد.”

رئیس جمهور غنی، نقش علمای کرام را در تشویق، ترغیب، انسجام و اشتراک گسترده مردم در انتخابات، مهم خواند و گفت: “انتخابات، به عنوان یک رکن مهم مردم سالاری، بهترین راه انتقال مسالمت آمیز قدرت و تمثیل اراده ملت می باشد.”

رئیس جمهور کشور تصریح کرد که در کنار تهیه‌ی بودجه و ترتیبات دیگری برای دارالافتا، در مشورت با علمای کرام، اشخاص مناسب و صالح در دارالافتا و معینیت عرفان وزارت ارشاد، حج و اوقاف، تشخیص و معرفی خواهند شد.

لینک اصلی: https://president.gov.af/fa/2019/09/17

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دفتر سخنگوی ریاست جمهوری

آخرین خبر ها:

Loading