بازتاب نیوز

انتقاد نماینده‌گان از وجود فساد در کمیسیون تدارکات ملی

٨ ميزان ١٣٩٨ طلوع نیوز

رییس‌جمهورغنی، از کارکردهای کمیسیون تدارکات ملی دفاع می‌کند و می‌گوید که این نهاد در یک سال اخیر ۱۹۰ نشست برگزار کرده‌است که هفده میلیارد افغانی در پیمان‌ها صرفه‌جویی شده‌است.

آقای غنی تأکید دارد که کمیسیون تدارکات ملی، برای صرفه‌جویی و شفافیت در پیمان‌ها بسیار مؤیر بوده‌است.

او در این باره می‌افزاید: «گردندیوال از این خاطر پیش نمی‌‎رود که من نیت ندارم؟ یا بامیان درۀ صوف یا بامیان و بغلان؟ از خاطر این است که قراردادی‌ها و شریک‌های افغان شان منفعت شخصی خود را سرمنفعت ملی ترجیح می‌دهند.»

این در حالی است که مایک پومپیو، وزیرخارجۀ ایالات متحده به روز پنج‌شنبۀ گذشته، گفت که ۱۶۰میلیون دالر کمک‌های ایالات متحده به افغانستان را بدلیل وجود فساد در کارهای کمیسیون تدارکات ملی، برگشتانده‌است.

در همین حال، عظیم محسنی، رییس کمیسیون مالی و بودجۀ مجلس نماینده‌گان نیز رییس‌جمهور غنی را بدست داشتن در فساد متهم می‌سازد می‌گوید که رییس‌جمهور هم‌چون رییس کمیسیون تدارکات ملی تمامی پیمان‌ها را در انحصار خود گرفته‌است و برخلاف قانون به هیچ نهادی پاسخ‌گو نیست.

محسنی، از تحریم شرکت در نشست‌های کمیسیون تدارکات ملی از سوی خودش نیز خبر می‌دهد: «هر فیصله‌یی را که تدارکات ملی می‌کند، بالای فیصلۀ آن نه ارگان‌های عدلی و قضایی، نه پارلمان، نه حکومت؛ هیچ‌کس نمی‌تواند فیصله صادر بکند.»

عبدالظاهر تمیم، عضو مجلس نماینده‌گان نیز بیان داشت: «بدبختانه که در این اواخر شواهد و دلایلی وجود دارد که قلب فساد همان تدارکات ملی است که مدیریت آن را آقای اشرف غنی به عهده دارد.»

رییس کمیسیون مالی و بودجۀ مجلس نماینده‌گان، رییس جمهور را به عوام فریبی متهم می‌سازد و می‌گوید که اگر رییس‌جمهور در گفته‌هایش صادق است، یک کمیسیون ملی و بین‌المللی را برای نظارت از کارهای کمیسیون تدارکات ایجاد کند. 

آقای محسنی، می‌گوید که نزدیک به شصت درصد بودجه حکومت به سه نهاد امنیتی اختصاص یافته‌است اما قراردادهای خواربار این نهادها را چند تن معدود در انحصار خودشان درآورده‌اند؛ چنان‌که حتا به کارهای قراردادهای شان نیز رسیده‌گی کرده نمی‌توانند.

لینک اصلی: https://www.tolonews.com/index.php/fa/business/انتقاد-نماینده‌گان-از-وجود-فساد-در-کمیسیون-تدارکات-ملی

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading