بازتاب نیوز

ارگ: پیمان یک‌ میلیارد دالری صادرات میوه با کازاخستان امضا می‌شود

٣١ سنبله ١٣٩٨ طلوع نیوز

در حالی که ارزش مجموعی صادرات میوه‌های تازه و خشک و سبزی‌های افغانستان به کشورهای گوناگون در سال گذشته ۴۶۷ میلیون دالر بوده‌است، ریاست‌جمهوری می‌گوید که قرار است به‌زودی یک پیمان یک میلیارد دالری صادرات میوه‌ها و سبزی‌های کشور با کازاخستان امضاء شود.

در یک خبرنامۀ ریاست‌جمهوری، آمده‌است که رییس‌جمهورغنی شام روز چهارشنبه (۲۷سنبله) در دیدار با اعضای تازۀ هیئت مدیرۀ اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری این موضوع را مطرح کرده‌است.

در حالی که ارزش مجموعی صادرات افغانستان ۸۷۵ میلیون دالر است، آیا ممکن است که افغانستان به ارزش یک میلیارد دالر میوه‌ها و سبزی‌ها را آنهم تنها به یک کشور صادر کند؟ و آیا کازاخستان یک میلیارد دالر را در خرید میوه و سبزی از افغانستان هزینه خواهد کرد؟

اختر محمد، رییس اتحادیه صادر کنندگان میوه و سبزی‌های تازه می‌گوید که افغانستان ظرفیت صادرات این میزان میوه و سبزی را در یک سال ندارد: «در دو سال می‌توانیم که صادارت یک ملیارد دالر میوه‌های تازه و سبزی‌ها را پوره کنیم، اما در یک سال امکان ندارد که یک میلیارد دالر را تنها را کازاخستان میوه صادر کنیم.»

وزارت مالیه، می‌گوید که به روز چهارشنبه سرپرست این وزارت تفاهم‌نامه‌یی را با مقام‌های کازاخستانی امضا کرده‌است که بربنیاد آن افغانستان در برابر واردات یک اعشاریه شش میلیون تُن گندم، میوه‌ها، سبزی‌ها و سنگ‌های زینتی را به کازاخستان صادر خواهد کرد. اما این وزارت از ارزش صادرات میوه‌ها و سبزی در این تفاهم‌نامه آماری بدست نمی‌دهد.

شمروز خان مسجدی، سخن‌گوی وزارت مالیه گفت: «به اساس این تفاهم‌نامه این کشور [کازاخستان] به خاطر تولیدات افغانستان در شهرهای روسیه بازاریابی می‌کند. بین دو طرف افغانستان می‌تواند که میوه‌ها، سبزی‌ها و سنگ‌های زینتی را به این کشور صادر کند.»

بربنیاد آمارهای ادارۀ ملی احصایه و معلومات افغانستان ارزش مجموعی صادرات میوه‌های تازه و خشک و سبزی‌های کشور به کشورهای گوناگون در سال گذشته ۴۶۷ میلیون دالر بوده‌‌است.
از سویی دیگر، هنوز هم همه ساله بخشی از نیازمندی‌های کشور در بخش سبزی و میوه از کشورهای دیگر تأمین می‌شود.

لینک اصلی: https://www.tolonews.com/fa/business/ارگ-پیمان-یک‌-میلیارد-دالری-با-کازاخستان-امضا-می‌شود

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading