بازتاب نیوز

چه‌کسانی مسوول غارتِ جیب‌های قربانیان رویدادهای هراس‌افگنی‌اند؟

٣ ميزان ١٣٩٨ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

کابل ۱ میزان ۱۳۹۸

گزارشگر: مجتبا بیگزاد

 

شماری از خانواده‌های قربانیان رویدادهای هراس‌افگنی در کابل، ادعا می‌کنند که پس‌از وقوع انفجار و انتحار درهنگام انتقال زخمی‌ها و قربانیان به شفاخانه‌ها، پول نقد، اشیای قیمتی و گوشی همراه قربانیان ازسوی افراد نامشخص غارت می‌شوند.

برخی‌ازاین خانواده‌ها، افراد پولیس و کارمندان صحی برخی شفاخانه‌ها را دراین باره مسوول دانسته، می‌گویند که پس‌از وقوع رویداد و مراجعه به‌این مسوولان، هیچ‌کس حاضر به پاسخ‌دهی و تحویل‌دهی امانت‌های قربانیان نیستند.

خانم مَکی مادر عروسی‌‌که محفل‌شان به‌روز بیست‌وهفتم اسد سال روان درهوتل شهردوبی، مورد حمله‌ی انتحاری قرار گرفت؛ می‌گوید:

«زیورات، پول نقد، موبایل و دستکول‌های ما گُم شد، دستکول خوده در حوزه شش پولیس یافتیم؛ اما برای ما نمی‌دهند.»

این رویداد که مسوولیت آن‌را نیز گروه موسوم به داعش پذیرفته‌است، دستِ‌کم ۷۰ کشته و ۲۰۰ زخمی برجاگذاشت. به‌گفته‌ی این مادر عروس، یکی‌از اقارب نزدیک‌شان که ۳۵۰هزار افغانی در جیب خودداشت؛ اما پس‌از حمله و انتقال جسدش به شفاخانه، یک پول‌هم در جیب‌اش نبود.

ادعای‌که ازسوی سمونوال عبدالرحمان آمر حوزه شش پولیس شهر کابل، رد شده‌است.

آمر حوزه شش پولیس کابل به‌خبرنگار پَیک می‌گوید که تنها هشت سیت مبایل دریافت‌شده از رویداد حمله بر محفل عروسی شهردوبی زیر بررسی امنیت‌ملی قراردارد و پس از پایان بررسی‌ها به صاحبان شان سپرده خواهد شد.

آقای عبدالرحمن هرگونه اتهام سرقت و غارت اشیای قیمتی قربانیان توسط مأموران پولیس را رد کرده می‌گوید: «هیچ د‌ستکولی در نزد نیست و هیچ پولیس‌هم جیب‌های شهیدان و زخمی‌ها را تلاشی نمی‌کند.»

باتماس‌های مکرر خبرنگار پَیک، مسوولان امنیت ملی در پیوند به‌این موضوع چیزی نگفتند.

مدعیان سرقت و غارت اشیای قیمتی قربانیان رویدادهای انفجار و انتحار در شهرکابل، کم نیستند. عبدالله ۴۵ ساله که برادرزاده‌اش را درمحفل عروسی شهردبی از دست داده‌است، می‌گوید که از او نیز یک گوشی همراه و مقداری پول نقد به‌غارت برده شده‌است.

عبدالله می‌افزاید: «بارها دیده شده که در نخستین لحظات یک رویداد انفجار یا انتحار، افراد پولیس به‌جای انتقال سریع قربانیان و زخمی‌ها، جیب‌های کشته‌ها و زخمی‌هارا تلاشی کرده‌اند.»

اما وزارت امورداخله‌ی کشور این اتهام را به‌شدت رد می‌کند.

نصرت رحیمی سخن‌گوی این وزارت در پیام‌خانه‌ی واتساپ خود به‌خبرنگار پَیک نگاشته‌است:

«این‌که پولیس دست به چنین عمل می‌زند، کاملن بی‌اساس است و اگر کسی دراین باره شکایتی دارد، می‌تواند به‌گونه‌ی رسمی در ریاست امنیت داخلی این وزارت، شکایت درج کنند.»

نه‌تنها پولیس، بل‌که شماری از کارمندان صحی برخی‌از شفاخانه‌ها نیز، مورد اتهام خانواده‌های قربانیان قرار گرفته‌اند؛ اما مسوولان برخی‌ازاین شفاخانه‌ها و وزارت صحت‌عامه نیز، این اتهام را رد می‌کنند.

هرچند مسوولان شفاخانه‌ی استقلال که بیش‌ترین زخمی‌ها و قربانیان رویداد حمله بر محفل عروسی هوتل شهردوبی به‌این شفاخانه انتقال یافته، به پرسش‌های خبرنگار پَیک پاسخ نداده‌اند؛ اما توحید شکوهمند معاون سخن‌گوی وزارت صحت‌عامه می‌گوید که اشیای قیمتی و داروندار قربانیان در نخستین لحظه‌ی ورود به‌شفاخانه‌ها توسط کارمندان مؤظف در خریطه‌های جداگانه جابه‌جا و به خانواده‌های شان تحویل داده می‌شود.

هرچند به‌باور برخی‌از آگاهان امور، این موضوع نیاز به یک تحقیق گسترده دارد تا مشخص شود چه‌کسانی از میان افراد پولیس و کارمندان شفاخانه‌ها دراین کار دست دارند؛ اما عزیزاحمد تسل مسوول گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی می‌گوید که حکومت مکلف است تا به‌این موضوع به‌گونه‌ی جدی رسیدگی کند.

لینک اصلی: https://paykreports.com/چه‌کسانی-مسوول-غارتِ-جیب‌های-قربانی/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

آخرین خبر ها:

Loading