بازتاب نیوز

بهانه‌ در تأخیر اعلام نتایج و افزایش شک و تردیدها

١٦ ميزان ١٣٩٨ سلام وطندار

شماری از دسته‌های انتخاباتی و نهادهای ناظر بر انتخابات می‌گویند، هر نوع بهانه‌جویی از سوی کمیسیون انتخابات، سبب طولانی شدن روند انتخابات می‌شود و شک و تردیدها را نسبت به این روند افزایش می‌دهد.

نعیم ایوب‌زاده، رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) می‌گوید، هر نوع بهانه‌جویی نشان دهندۀ نقطه ضعف کمیسیون انتخابات محسوب می‌شود و شفافیت روند انتخابات را نیز متاثر می‌سازد.

به گفتۀ آقای ایوب زاده، مسئولان کمیسیون انتخابات با بهانه‌جویی‌های شان روند شمارش آرای انتخابات را طولانی‌تر می‌کنند و شک و تردیدها را نسبت به این روند ملی افزایش می‌دهند.

محمد قیس یاسینی، رئیس موسسۀ دیدبان انتخابات آزاد و شفاف (فتوا) می‌گوید، مسئولان کمیسیون انتخابات با این بهانه جویی‌ها مسئولیت گریزی کرده و برای به تأخیر انداختن اعلام نتایج انتخابات زمینه‌سازی می‌کنند.

به گفتۀ او، کشور از لحاظ سیاسی و اقتصادی در وضعیت بحرانی قرار دارد و کمیسیون انتخابات به جای بهانه‌جویی‌ها باید هر چه زودتر به وعده‌هایش عمل کند.

یاسین نگاه، سخنگوی تیم امنیت و عدالت به رهبری رحمت الله نبیل می‌گوید، بهانه جویی‌های کمیسیون انتخابات از آغاز روند انتخابات تا حالا نشان می‌دهد که آنان توان برگزاری انتخابات شفاف را نداشته‌اند، اما کمیشنران این کمیسیون با توجه به فجایع صورت گرفته در انتخابات قبلی، این بار با تأکید بر روی آرای بایومتریک شده، مسئولانه تر عمل خواهند کرد.

به گفتۀ او، عامل برخی از بهانه‌های مسئولان کمیسیون انتخابات مانند قطع بودن انترنت، خراب بودن سیستم یا نرسیدن مواد انتخاباتی از ولایات به مرکز، فشارهای بیرونی بر سر کمیسیون است.

آقای نگاه می‌افزاید، با وجود تمام نگرانی‌ها و بهانه جویی‌های کمیسیون‌های انتخاباتی، راهی جز اعتماد به این کمیسیون‌ها وجود ندارد و تا تاریخ اعلام نتایج ابتدایی و نهایی انتخابات باید منتظر ماند.

فضل احمد معنوی، عضو تیم ثبات و همگرایی می‌گوید که کند بودن روند وارد کردن آرای بایومتریک شده به سیستم سبب نگرانی آنان شده است.

به گفتۀ آقای معنوی، تمرکز کمیسیون انتخابات به نتایج کاغذی آرا ضیاع وقت است و کمیسیون باید تنها آرای بایومتریک شده را حساب کنند، زیرا تنها این آرا برای تمام جناح‌ها قابل قبول است.

سفارت آمریکا در کابل در صفحۀ رسمی توییترش نگاشته است که کارمندان این نهاد به مرکز اطلاعات کمیسیون انتخابات دسترسی پیدا کرده است.

سفارت آمریکا در کابل به مردم افغانستان اطمینان داده و گفته است که تنها آرای قانونی، با شفافیت و بی‌طرفی شمارش خواهد شد. این سفارت در ادامۀ نوشته‌اش از تلاش‌های کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات تقدیر کرده است.

در همین زمینه

تأخیر در انتقال داده‌های بایومتریک؛ انترنت کمیسیون مشکل دارد

تیفا: آمار کمیسیون در باره ناپدید شدن دستگاه‌های بایومتریک غیر واقعی است

لینک اصلی: http://swn.af/Article.aspx?a=50490

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading