بازتاب نیوز

رئیس جمهور غنی: افغانستان در سال‌های آینده، بیشتر از هرچیز دیگر به احیای فرهنگ نیاز دارد

١٦ ميزان ١٣٩٨ دفتر سخنگوی ریاست جمهوری

محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، قبل از ظهر امروز از قصرهای بازسازی شده‌ی دوره‌ی امانی در بالاباغ ولسوالی پغمان در حالی دیدن کرد که امرالله صالح معاون اول تیم انتخاباتی دولت‌ساز و شماری از فعالان عرصۀ فرهنگ کشور، وی را همراهی می‌کردند.

رئیس جمهور کشور گفت که دونیم سال قبل در این ساحه غیر از سنگ و خاک چیزی دیگری وجود نداشت، چرا که تمامی قصرها در جریان جنگ ها ویران شده بودند، اما اداره‌ی عملیاتی و حمایوی انکشاف ملی ریاست جمهوری از روی تصاویر سابقه، این قصرها را دوباره به شکل اولی آن بازسازی نمود.

رئیس جمهور غنی گفت در هر ولسوالی زون مرکز، باغ و قصرهای همانند بالاباغ پغمان ساخته خواهد شد و هدف از این کار، اتصال مردم و انکشاف می باشد. وی افزود که این قصرها به روی مردم باز خواهد بود و شما فرهنگیان کشور را اینجا دعوت کرده ام تا نظریات و مشوره های خویش را با من شریک سازید.

رئیس‌جمهور کشور تصریح کرد: زمانی‌که با متخصصین خارجی در رابطه به بازسازی قصر دارالامان صحبت کردم، آنان گفتند که بازسازی این قصر در مدت سه الی چهار سال تکمیل می گردد، اما اداره‌ی عملیاتی و حمایوی انکشاف ملی ریاست‌جمهوری در مدت ۱۸ ماه قصر دارالامان را به همان شکل اولی، با کیفیت خوب و هزینۀ ۱۰ میلیون دالر که چند برابر کمتر از قیمت تخمین شده می باشد، بازسازی کرد.

سپس عبدالرحمن عطاش معاون اداره‌ی عملیاتی و حمایوی انکشاف ملی ریاست‌جمهوری به رئیس‌جمهور و هیأت همراه، در رابطه به قصرهای بازسازی‌شده معلومات ارائه کرده، گفت که بازسازی این قصرها کار آسانی نبود، چون ما هیچ اسناد تخنیکی در دست نداشتیم. عکس ها و خانواده های را دریافت نمودیم که بزرگان شان در این قصرها کار می کردند و بر اساس همین عکس‌های بدست آمده و یاداشت های افرادی که اینجا کار کرده بودند، کار بازسازی قصرها را آغاز کردیم.

عبدالرحمن عطاش افزود: تا اکنون در بازسازی قصرهای بالاباغ پغمان ۱۵۰ میلیون افغانی به مصرف رسیده است که همه از بودجه دولت پرداخته شده است. در این قصرها از چوب کنر که برای بازسازی قصر دارالامان خریداری شده بود، استفاده شده است و همچنان برای بازسازی قصرهای تاج بیگ و جبل السراج از آن استفاده شده است.

عطاش گفت: سرک‌هایی که این قصرها را با هم وصل کرده، به شکل سابق آن ریگ اندازی شده است. وی افزود که در کار بازسازی این قصرها، ۷۰۰ تن با علاقه‌ی خاص کار می‌کنند.

معاون اداره‌ی عملیاتی و حمایوی انکشاف ملی ریاست‌جمهوری هنگام دیدار از این قصرها به رئیس جمهور و هیات همراه‌اش، گفت که در مقابل قصر اعلیحضرت که توسط سیل تخریب شده بود با خاک پر گردید و یک چمن بزرگ که در یک زمان، ظرفیت گنجایش ۱۳هزار تن را دارد، ساخته شد. وی افزود که  به روی تپه ها و کوه های اطراف قصرهای بالاباغ با درختان سبز غرس خواهند شد و یک قصر بزرگ در بالای یکی از کوه های این اطراف، اعمار می گردد.

عطاش همچنان افزود که اداره‌ی عملیاتی و حمایوی انکشاف ملی ریاست جمهوری در سراسر کشور، بالای ۷۰۰ پروژه کار می‌کند که شماری از این پروژه ها در حال تکمیل‌شدن است و بالای شمار دیگر پروژه ها کار جریان دارد و تصاویر پروژه های متذکره را به رئیس جمهور و هیات همراه نمایش داد.

معاون اداره‌ی عملیاتی و حمایوی انکشاف ملی ریاست‌جمهوری تصریح کرد که هدف این اداره این است که پروژه ها ارزان، با کیفیت عالی و در زمان معین تطبیق گردند و همچنان زمینه کاریابی برای مردم فراهم شود. وی افزود که ۸۰ فیصد کار بازسازی قصر تاج‌بیگ نیز تکمیل گردیده و به زودی به بهره برداری سپرده خواهد شد.

رئیس جمهور غنی پس از دیدن قصرهای بازسازی شده عصر امانی در بالاباغ، در جریان صحبت با نویسندگان و فعالان عرصه‌ی فرهنگ، گفت که بزگترین کار احیای فرهنگی در شهر کابل، احیای باغ علم‌گنج است و ۱۱ تعمیر وزارت دفاع ملی در ماشین‌خانه، به همین هدف در حال بازسازی هستند.

رئیس جمهور تصریح‌ کرد که یک سالون ماشین‌خانه، یک و نیم برابر قصر سلام‌خانه بزرگ است؛ جای اساسی برای مراسم مشاعره، هنرنمایی، موسیقی و نمایشگاه های سرمایه‌گذاری زنان، در حال فراهم شدن است. وی افزود که در کنار جریان کار بالای چهارچته‌ی کابل، طرح انکشاف و تحول شهر کابل در شش جلد آماده شده و امید است که کابل، زیباترین پایتخت در منطقه و جهان شود.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد که پس از زون‌بندی کابل، در این شهر ۱۶ کوریدور ساخته خواهد شد؛ در کنار بالاحصارها کار بازسازی ۲۰ کاروان‌سرای که بخش از تاریخ تجارت ما می‌باشد، نیز آغاز خواهد شد. همچنان از نویسندگان و فعالان عرصه فرهنگ خواست که در این رابطه، نظریات و پیشنهادات شان را با وی شریک سازند.

رئیس جمهور غنی گفت که افغانستان در سال‌های آینده، بیشتر از هرچیز دیگر به احیای فرهنگی نیاز دارد، ما باید هر بخش از خاک خود را برای اطفال کشور تمثیل نمائیم و در این بخش در کنار نوشته ها، بالای فلم، هنر، نقاشی و ابعاد مختلف توجه صورت گیرد.

رئیس جمهور خطاب به فعالان فرهنگی، گفت که دولت فرهنگ تولید کرده نمی تواند، شما فرهنگ تولید می کنید. برای احیای فرهنگ یک نهاد ساخته شود که دولت سالانه برایش یک مقدار پول بدهد و با مدیریت فعالان فرهنگی، این پول برای احیا و تولید فرهنگ به گونه‌ی بهتر مورد استفاده قرار گیرد.

لینک اصلی: https://president.gov.af/fa/News/7123300987344

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دفتر سخنگوی ریاست جمهوری

آخرین خبر ها:

Loading