بازتاب نیوز

تیفا: حدود ۲۱ درصد رای دهندگان انتخابات افغانستان زنان بودند

١٧ ميزان ١٣٩٨ صدای آمریکا

یافته‌های بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) نشان می‌دهد که حدود دو میلیون نفر در انتخابات ششم میزان اشتراک کرده اند که حدود ۲۱ درصد آنان را زنان تشکیل می‌دهد.

مسوولان تیفا روز چهارشنبه ۹ اکتوبر (۱۷ میزان) در یک نشست مطبوعاتی به خبرنگاران گفته اند که ۵۲۰۰ ناظر این بنیاد، انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را در سراسر افغانستان نظارت کرده اند.

صغرا سعادت، یک عضو این بنیاد گفت که یافته‌های ابتدایی آنان نشان می‌هد که سطح مشارکت مردم به ویژه زنان در این انتخابات بسیار کم رنگ بوده است.

او افزوزد: "بر اساس پوشش نظارتی تیفا یافته‌های ابتدایی می‌رساند که نزدیک به دو میلیون رای‌دهنده در انتخابات اشتراک کردند که از این میان نزدیک به ۲۱ درصد رای‌دهندگان را زنان تشکیل داده است."

خانم سعادت همچنان افزود که یکی از دلایل پایین بودن میزان مشارکت زنان، نبود کارمندان زن در مراکز رای‌دهی در این انتخابات بوده است.

یافته‌های این بنیاد نشان می‌دهد که به دلیل تهدیدات امنیتی، حاضر نشدن کارمندان کمیسیون‌ انتخابات به مراکز و نرسیدن مواد اساس انتخاباتی در ۷۲۱ مرکز رای‌دهی انتخابات برگزار نشده است.

این نهاد نظارت کنندۀ انتخابات افغانستان از کمیسیون مستقل انتخابات خواست که هر چه زودتر "شمار واقعی رای‌دهندگان بایومتریک شده و شمار رای‌دهندگان غیر بایومتریک شده را با تفکیک زن و مرد" اعلان کند.

کمیسیون مستقل انتخابات سطح نهایی میزان مشارکت مردم در انتخابات ششم میزان را تا اکنون منتشر نکرده و اما پیش از این مسوولان کمیسیون اعلام کردند که در این انتخابات، دو میلیون ۷۰۰هزار نفر اشتراک کرده اند.

اورنگ زیب، یکی از کمینشران کمیسیون انتخابات به خبرنگاران گفت که "کار برای نهایی سازی سطح مشارکت مردم در انتخابات و روند ثبت آرا در مرکز اطلاعات این کمیسیون" جریان دارد.

آقای اورنگ زیب افزود که مشکلات تخنیکی در این کمیسیون حل شده و تلاش‌ها ادامه دارد تا نتایج ابتدایی در زمان معیین آن اعلام شود.

بر بنیاد جدول زمان‌بندی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است نتایج ابتدایی در ۲۷ میزان و نتایج نهایی در ۱۶ عقرب اعلام خواهد شد.

لینک اصلی: https://www.darivoa.com/a/twenty-one-percent-of-voters-were-woman-in-Afghanistan-election/5116499.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای آمریکا

آخرین خبر ها:

Loading