بازتاب نیوز

تلفات غیرنظامیان در عملیات نیروهای امنیت ملی در لغمان

١٨ ميزان ١٣٩٨ صدای آمریکا

مقام‌ها می‌گویند که در نتیجۀ عملیات نیروهای امنیت ملی در ولسوالی الینگار لغمان تلفاتی به غیرنظامیان وارد شده است.

یک منبع حکومتی که نخواست نامش فاش شود، به صدای امریکا گفت که نیروهای "قطعه ۰۲" امنیت ملی دیشب در ساحه قلعتک ولسوالی الینگار عملیات کرده اند که در نتیجه سه غیرنظامی کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

امنیت ملی هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

اسدالله دولت‌زی، سخنگوی والی لغمان نیز به صدای امریکا گفت که در عملیات انجام‌شده مخالفان مسلح کشته شده؛ اما اطلاعاتی نیز وجود دارد که به غیرنظامیان نیز تلفات وارد شده است.

به گفتۀ وی، هیاتی برای بررسی این رویداد به ساحه اعزام شده است.

مردم اجساد قربانیان را صبح امروز پنجشنبه ۱۰ اکتوبر (۱۸ میزان) در مقابل دفتر والی قرار داده و ده‌ها معترض خواهان محاکمۀ عاملان این رویداد اند.

شریف‌الله یک باشندۀ محل که با اجساد به شهر مهترلام آمده، به صدای امریکا گفت: "دو شب قبل نیز نیروهای قطعه ۰۲ و خارجی در روستای میاگان ساحه سنگره دره الینگار آمده و عملیات کردند. دیشب هنگام برگشت بر دو خانه یورش بردند، از یک خانواده دو نفر و از یک خانواده دیگر یک تن را کشته و سه عضو یک خانواده را نیز زخمی کردند. یک تن را با خود برده اند".

به گفتۀ وی، در میان قربانیان دو تن شان راننده بودند.

عبدالعزیز، معاون شورای ولایتی لغمان به صدای امریکا گفت که تمام قربانیان غیرنظامیان اند و حکومت باید چنین عملیات را متوقف کند.

رییس جمهور غنی، چند روز قبل از انتخابات در یک نشست بزرگ گفته بود که عملیات‌های قطعه ۰۲ را متوقف ساخته است. پس از اظهارات آقای غنی، این نخستین عملیات قطعه ۰۲ امنیت ملی در شرق افغانستان است.

لینک اصلی: https://www.darivoa.com/a/civilian-casualties-in-laghman-province/5118062.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای آمریکا

آخرین خبر ها:

Loading