بازتاب نیوز

دیدار اشرف غنی و عبدالله با سناتوران امریکایی در کابل

١٨ ميزان ١٣٩٨ خبر تلویزیون یک

رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله سران حکومت وحدت ملی با سناتوران امریکایی به طور جداگانه در کابل دیدار کردند.

در خبرنامه‌ی کاخ ریاست جمهوری که امروز پنجشنبه ۱۸ میزان به نشر رسیده آمده است که رییس جمهور غنی شام روز گذشته با خانم مگی هاسن و کرس ون هولن سناتوران ایالات متحد امریکا دیدار کرد.

در این دیدار سناتوران امریکایی برگزاری موفقانه انتخابات را به مردم و حکومت تبریک گفت و برگزاری انتخابات و اشتراک مردم در آن را برای تحیکم مردم سالاری ارزنده خواندند.

این سناتوران از روند صلح قدردانی کرده و تاکید کرده اند که صلحی که بالای مردم افغانستان تحمیل شود و دستآوردهای ۱۸سال پسین را با خطر مواجه سازد، برای آنها قبول پذیرش نیست.

بربنیاد خبرنامه آنها افزوده اند که اگر حکومت افغانستان محور مذاکرات صلح نباشد، از این روند نتیجه‌ی به دست نخواهد آمد.

در خبرنامه آمده است که رییس جمهور غنی نیز گفته است که صلح در اولویت کاری حکومت قرار دارد اما صلحی که منتج به قطع جنگ و خشونت شود.

آقای غنی گفته که شرایط ما برای صلح واضح است، حفظ جمهوریت و حقوق شهروندی مردم افغانستان برای ما خط سرخ است و ما خواهان صلحی هستیم که تمام این ارزش‌ها در آن محفوظ بمانند.

همزمان ریاست اجرایی در خبرنامه‌ی نگاشته است که سناتوران امریکایی در دیدار با عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت از برگزاری انتخابات قدردانی کرده و آنرا برای تحکیم مردم سالاری مهم خوانده است.

در این دیدار اعضای مجلس سنای امریکا از تلاش‌ها برای صلح حمایت کرده اما تاکید کرده اند که مذاکرت صلح در صورت کاهش خشونت و آتش‌بس توسط طالبان نتیجه می‌دهد.

در این دیدار رییس اجرایی گفته است که صلح واقعی وقتی به دست می‌آید که طالبان با حکومت افغانستان وارد مذاکرات مستقیم شوند.

آقای عبدالله در مورد انتخابات گفته است که در جریان انتخابات تقلب‌ها و تخطی‌هایی صورت گرفته، اما کمیسیون‌ها وعده داده‌اند که به این قضایا رسیدگی می‌کنند.

از سوی هم عبدالله عبدالله، وحدت ملی، اجماع سیاسی و وحدت نظر در باره تلاش‌های صلح را از اولویت کاری خودش گفته است.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/39822-2019-10-10-08-52-03

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading