بازتاب نیوز

تبصره: خطر مرگبار برای یهودیان در آلمان

١٨ ميزان ١٣٩٨ دويچه وله

روز چهارشنبه، ۹ اکتوبر، در حالی که بیش از  ۷۰ زن و مرد یهودی در شرق آلمان گردهم آمده بودند تا در مراسم مذهبی «یوم کیپور» به تجلیل و نیایش بپردازند، یک مهاجم آلمانی سعی کرد با نارنجک های دستی و تفنگ وارد کنیسه شود. اما درهای این عبادتگاه محکم بسته شده بود و او در این کار ناکام ماند، در غیر آن حمام خون به راه می افتاد. 

۸۰ سال پس از آغاز جنگ جهانی دوم که طی آن شش میلیون یهودی توسط آلمانی‌ها به قتل رسیدند، مردان و زنان یهودی که می خواهند آداب و رسوم دینی شان را به جا بیاورند و به طور مثال وارد کنیسه شوند، دوباره با ترس و هراس این کارها را انجام می دهند.

نشر زنده این حمله در یک پلاتفورم بازی های کمپیوتری

این که چنین واقعه ای در آلمان رخ می دهد، نشاندهنده چیست؟ و این که یک جوان  ۲۷ ساله این حمله را با کمره ای که بر کلاهش نصب کرده، فلمبرداری می کند و در یک سایت ویژه بازی های ویدیویی به طور زنده نشر می کند، چه معنی می دهد؟ او به تقلید از مهاجم کرایست چرچ در زیلاند نو و قبل از این که شروع به تیراندازی کند، به تماشاگران به زبان انگلیسی می گوید: «The root of all problemes are the Jews»  (ریشه همه مشکلات یهودیان هستند).

Ines Pohl Kommentarbild App (DW/P. Böll)

اینس پُهل، سردبیر ارشد دویچه وله

درد و رنج دیگران نمی تواند و نباید کم اهمیت جلوه داده شود. به این خاطر باید با نزدیکان دو قربانی این حادثه که مهاجم در طول فرار بی رحمانه به قتل رساند، اظهار همدردی کنیم. اما نباید به یک همدردی ساده بسنده کنیم و از این حادثه روی برگردانیم. چیزی نمانده بود که در روز چهارشنبه زنان و مردان یهودی در این کنیسه قتل عام شوند.

یهودستیزی فقط محدود به اسلام گرایان نیست

این واقعه ثابت می کند که یهودستیزی رو به افزایش و مرگبار در این کشور فقط محدود به تروریست‌های اسلام گرا نیست.

هرکس که چنین ادعایی می کند، دروغ می گوید و چشمانش را به روی حقیقت می بندد. این حمله نشان می دهد که محافظت از نهادها و تاسیسات یهودی حتی ۷۵ سال پس از پایان حکمرانی ناسیونال سوسیالیست ها (نازی‌ها) در آلمان هنوز هم بسیار مهم است. این که از این کنیسه در روز یوم کیپور محافظت نمی شد، سوالاتی را ایجاد می کند.

این حمله نشان می دهد که کوچکترین نشانه های یهودستیزی باید جدی گرفته شده و تعقیب شود. سوختاندن بیرق اسرائیل و دشنام دادن به فردی که کیپا، کلاه مخصوص یهودیان، را بر سر داشت، جزو این گونه نشانه ها است.

یهودستیزی نباید دست کم گرفته شود و در همه جا به خصوص در آلمان باید تحت تعقیب قانونی قرار گیرد.

اینس پوهل/م. ا.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/تبصره-خطر-مرگبار-برای-یهودیان-در-آلمان/a-50770029?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading