بازتاب نیوز

وزارت صحت عامه: نیمی از جمعیت کشور از فشارهای روانی رنج می‌برند

١٨ ميزان ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: مقام‌های وزارت صحت عامه می‌گویند که نیمی از جمعیت کشور از فشارهای روانی رنج می‌برند. امروز دهم اکتوبر، روز جهانی سلامت روانی است. مسوولان وزارت صحت عامه از این روز در کابل تجلیل کردند.

داکتر فدامحمد پیکان، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت‌عامه، در این نشست گفت:« سروی ملی صحت روانی که در سال گذشته میلادی و در ۱۶ولایت، بالای۱۲هزار و ۶۶۵ تن صورت گرفت، نشان می‌دهد که از هر دو افغان یکی آن از فشارهای روانی رنچ می‌برد.»

این مقام وزارت صحت عامه در ادامه افزود که ۲۰ درصد به خاطر فشارهای روانی از ایفای نقش در زندگی روزمره‌اش نارسایی پیدا کرده است.

مقام‌های وزارت صحت عامه در روز جهانی صحت روانی و وقایه از خودکشی بر بلند بردن آگاهی مردم نسبت به علایم بیماری روانی، چگونگی مبارزه با عوامل بیماری روانی و تجدید تعهد نهادهای مسوول برای مبارزه با این پدیده تاکید کردند.

مقام‌ها در این وزارت می‌گویند که هنوزهم مردم آگاهی بسیار اندک در مورد وقایه و تداوی امراض روانی دارند و به همین دلیل مراجعه به مراکز صحت روانی بسیار کمرنگ است.

مقام‌های این وزارت می‌گویند که ادغام خدمات صحت روانی در مراقبت‌های صحی اساسی و شفاخانه‌ای، آموزش هزار تن از داکتران و نرس‌ها، در بخش صحت روانی و آموزش بیش از ۸۵۰ تن مشاور روانی –اجتماعی که از این میان ۴۲۵ تن از آنان عملا در سیستم صحی کار می‌‎کنند از برنامه‌های وزارت صحت عامه در این راستا بوده است. 

 چند دهه جنگ، فقر، بیکاری و خشونت عوامل اصلی بیماری‌های روانی در بین مردم است.

معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه همچنان گفت که  این وزارت از سال ۲۰۰۴ به این‌سو فعالیت‌های چون: انکشاف استراتیژی ملی وقایه از خودکشی برای سال‌های ۲۰۱۸الی۲۰۲۳، ارتقای استراتیژی ملی صحت روانی برای سال‌های ۲۰۱۹الی۲۰۲۳ تجدید و تصویب کرده است.

لینک اصلی: https://8am.af/ministry-of-public-health-half-of-the-countrys-population-suffers-from-psychological-stress/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading