بازتاب نیوز

وزارت صحت: از هر دو شهروند افغانستان، یک تن از فشار روانی رنج می‌برد

١٨ ميزان ١٣٩٨ خبرنامه

مسوولان در وزارت صحت عامه می‌گوید که سروی این وزارت نشان می‌دهد که از هر دو شهروند افغانستان یکی آن از فشارهای روانی رنچ می‌برد.
داکتر فدامحمد پیکان، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت‌عامه امروز پنج‌شنبه(۱۸میزان) در نشست روز جهانی صحت روانی و وقایه از خودکشی گفت: “سروی ملی صحت روانی که در سال ۲۰۱۸ در ۱۶ ولایت کشور و در میان ۱۲ هزار و ۶۶۶ تن صورت گرفته، نشان می‌دهد که از هر دو افغان یکی آن از فشارهای روانی رنچ می‌برد”.
پیکان افزود، ۲۰ درصد از شهر وندان افغانستان به خاطر فشارهای روانی در ایفای نقش در زندگی روزمره‌ نارسایی پیدا کرده‌اند.
معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت تاکید کرد، این وزارت استراتژی ملی صحت روانی را برای سال‌های ۲۰۱۹ الی ۲۰۲۳ تجدید، تصویب و به مرحله تطبیق گذاشته شده است.


در این نشست، ستیفن لوک، نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان گفت: “اتحادیه اروپا از سال ۲۰۰۳ به این‌سو به بخش صحت روانی وزارت صحت‌عامه کمک مالی و تخنیکی نموده که در این میان، می‌توان از راه‌اندازی سروی ملی صحت روانی در سال ۲۰۱۸، آموزش ۵۰۰ مشاور روانی اجتماعی و آموزش‌های درازمدت و کوتاه‌مدت برای داکتران، نرس‌ها و قابله‌ها نام برد”.
این آمار بالای فشارهای روانی در میان شهروندان افغانستان در حالی به نشر رسیده که مردم کشور به دنبال چندین دهه جنگ و نابسامانی اجتماعی و هم‌چنان عدم وجود کار، از فشارهای روانی فرازنده رنج می‌برند.

لینک اصلی: http://khabarnama.net/blog/2019/10/10/ministry-of-health-of-both-citizen-of-afghanistan-one/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرنامه

آخرین خبر ها:

Loading